0
08338385100

یادداشت برداری کنکور(خلاصه نویسی) + ۵ نکته طلایی

یادداشت ‌برداری کنکور یا خلاصه ‌نویسی کنکور یکی از روش ‌های بسیار مهم و تاثیرگذار در بهتر کردن شرایط داوطلبان می‌باشد. ما در ادامه قصد داریم که بیشتر در رابطه با یادداشت ‌برداری کنکور برای شما صحبت کنیم؛ اگر شما نیز کنجکاو هستید که اطلاعات بیشتری در رابطه با خلاصه‌ نویسی به دست بیاورید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. به طور کلی اگر ما بخواهیم در رابطه با یادداشت ‌برداری کنکور برای شما توضیحاتی را ارائه کنیم، بهتر است بگوییم که شما می‌توانید با استفاده از این روش یک منبع سریع و بسیار با کیفیت و مناسب را برای یادآوری مطالب داشته باشید. توجه نمایید که این روش در آزمون ‌های تخصصی مانند کنکور بسیار مهم و تاثیرگذار می‌باشد و می‌تواند به داد شما برسد. توجه نمایید که یادداشت ‌برداری کنکور زمانی به داد شما می‌رسد که شما از روش‌ های مناسب و درست برای خلاصه ‌نویسی استفاده کرده باشید. اگه دوست دارید راجب تنبلی مطالعه نیز اطلاعاتی دریافت کنید می توانید به مقاله تنبلی مطالعه در سایت مراجعه کنید.

بسیاری از دانش‌آموزان این سوال را می‌پرسند که چگونه می‌توانند یک کتاب را خلاصه ‌نویسی کنند. در رابطه با این نکته شما باید بدانید که در خلاصه‌ نویسی شما قرار نیست که کل کتاب را خلاصه کنید و سیر تا پیاز مباحث را بنویسید، بلکه شما باید خلاصه‌ نویسی را در رابطه با مباحث مهم و کلیدی داشته باشید تا بتوانید در شرایط ضروری به آن ‌ها دسترسی پیدا کنید و در کمترین زمان یک کتاب را به ‌طور کامل بخوانید.

نوشتن

نکات مهم هنگام یادداشت ‌برداری کنکور

۱. در مرحله اول خلاصه ‌نویسی شما باید کلیات و نکات مهم را مدنظر خودتان قرار دهید و بعد از نوشته شدن کلیات به جزئیاتی که در متن وجود دارد بپردازید. برای فهم بهتر این مطلب برای شما یک مثال می‌زنیم؛ برای مثال شما برای کشیدن یک نقاشی اول کلیات آن نقاشی را می‌کشید و بعد به جزئیات آن می‌پردازید. در یادداشت ‌برداری کنکور نیز شما باید دقیقاً به‌ همین صورت عمل کنید و در مرحله اول کلیات را بنویسید بعد از نوشتن کلیات، جزئیات مربوط به هر بخش را به آن کلیات اضافه کنید.

۲. دسته ‌بندی اطلاعات و همچنین استفاده از جداول و رسم نمودار ها می‌تواند در یادداشت ‌برداری کنکور به شما کمک کند. توجه نمایید که شما می‌توانید با استفاده از جداول و نمودار ها مطالب را به ‌راحتی و با جزئیات بیشتری به یاد بیاورد که این‌ موضوع می‌تواند یک نکته بسیار مثبت برای شما باشد. توجه نمایید که استفاده از جداول و نمودار ها باعث ایجاد ساختار ذهنی برای مطالب شما می‌شود که این ساختار ذهنی به شما کمک می‌کند تا راحت ‌تر مطالب را به یاد بیاورید.

۳. توجه نمایید که بعد از نوشتن هر خلاصه سعی کن که خلاصه‌نویسی خودتان را اصلاح کنید. این ‌موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید به خلاصه‌نویسی خودتان اعتماد بیشتری داشته باشید. توجه نمایید که به‌ مرور زمان و بعد از گذشتن مدتی شما ممکن است متوجه شوید که برخی از خلاصه ‌نویسی های شما اضافی هستند و اهمیت آن‌چنانی را ندارند. شما می‌توانید در هر مرحله با کم کردن حجم یادداشت ‌برداری کنکور تا آنجا که می‌توانید زمان لازم برای دوره خلاصه‌نویسی خودتان را پایین‌تر بیاورید که این ‌موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در سرعت دوره شما داشته باشد. به‌ طور کلی شما می‌توانید با این کار برای مثال ظرف یک روز یک کتاب را دوره کنید. توجه نمایید که همچنین حذف نکات بی‌اهمیت به شما کمک می‌کند تا یک جزوه متناسب و خلاصه‌ نویسی شده‌ی با کیفیت را داشته باشید.

خلاصه نویسی کردن در کنکور

۴. سعی کنید که از جمله‌ هایی که اصلی ‌ترین مفاهیم و مغز مفهوم را دارند یادداشت بردارید. توجه کنید که از جمله‌ های بی‌اهمیتی که تنها به توضیحات اضافه پرداخته‌اند بگذرید و از جملات مهم و مفید برای خلاصه‌ نویسی استفاده کنید. جملات اصلی، عنوان بخش ‌ها، و مقدمه‌ ها تاثیر بسیار زیادی در بهتر کردن شرایط خلاصه‌ نویسی شما دارند پس سعی کنید که از این بخش ‌ها در خلاصه ‌نویسی خود حتما استفاده کنید.

۵. توجه نمایید که قبل از خلاصه‌ نویسی بهتر است که شما مطالب مهم را انتخاب کنید و آن‌ ها را با مداد یا ماژیک، هایلایت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که برای خلاصه‌نویسی زمان کمتری خرج کنید و یک دید کلی نسبت ‌به خلاصه ‌نویسی، به  شما می‌دهد که این‌ موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کیفیت خلاصه ‌نویسی شما داشته باشد. بعد از این ‌که شما مطالب را خوانید و هایلایت کردید، هنگامی‌که می‌خواهید شروع به خلاصه ‌نویسی کنید می‌توانید مطالبی که هایلایت کرده‌اید را به جزوه خلاصه‌نویسی خودتان انتقال دهید. توجه کنید که خلاصه برداری هم‌ زمان با خواندن مطالب می‌تواند تمرکز شما را برای بیاد آوردن آن ‌ها کم کند، پس سعی کنید که اول مباحث را بخوانید و بعد از پایان یافتن مباحث برگردید و آن‌ ها را خلاصه ‌نویسی کنید.

خلاصه ‌نویسی بهترین منبع برای دوران جمع ‌بندی شما است

یادداشت برداری کنکور

بعضی از دانش‌آموزان این تصور و با خود دارند که روش تحصیل در مدرسه و کنکور کاملاً شبیه بهم می‌باشند‌. در حالی‌ که همه داوطلبان می‌دانند که تمامی این را میدانند که روش‌ های درس‌ خواندن برای این دو بازه زمانی کاملاً با یکدیگر متفاوت می‌باشد. در دوران مدرسه شما فقط برای پاس کردن امتحانات امتحانات خودتان باید درس بخوانید.  در مدرسه شما لزوما نیاز به نکته برداری و استفاده از یادداشت ‌برداری کنکور ندارید و بدون استفاده از خلاصه نویسی کنکور نیز می‌توانید به‌ راحتی و بدون هیچ مشکلی نمره بیست بگیرید. اما همان‌ طور که همه شما می‌دانید فاصله‌ی خواندن مطالب و برگزاری امتحانات مدرسه بسیار کم می‌باشد و همچنین مقایسه حجم مطالبی که شما باید برای یک امتحان بخوانید با مطالب که شما برای کنکور بخوانید، کاری کاملاً مسخره می‌باشد.پ

پس شما برای موفقیت در کنکور نیاز به یادداشت ‌برداری کنکور دارید و بدون استفاده از این روش به‌ هیچ ‌عنوان نمی‌توانید به موفقیت برسید. شما باید یادداشت ‌برداری کنکور را همه ‌جا همراه خودتان داشته باشید تا در صورت وجود کوچک ‌ترین زمان از آن‌ استفاده کنید تا بتوانید مطالب را به ‌راحتی به یاد بیاورید. توجه نمایید که در دوران منتهی به کنکور کسانی که بهترین خلاصه ‌نویسی ها را داشته‌اند می‌توانند بدون هیچ مشکلی مطالب را مرور کنند و این خلاصه ها می‌تواند راه نجاتی برای آن‌ ها باشد.

خلاصه ‌نویسی باعث به وجود آمدن انگیزه بالایی می‌شود

خلاصه نویسی در زمان کنکور

توجه نمایید که علاوه‌بر مزایای بی‌شمار و شگفت‌انگیزی که یادداشت ‌برداری کنکور برای شما دارد. شما می‌توانید با استفاده از یادداشت ‌برداری کنکور انگیزه لازم برای مرور درس ‌ها را داشته باشید که این‌ موضوع در دوران کنکور بسیار پر اهمیت می‌باشد زیرا بسیاری از افراد در دوران کنکور به دلیل نداشتن خلاصه ‌نویسی و ترس و استرس، نمی‌توانند از صد در صد مطالبی که آن‌ ها یاد گرفته‌اند استفاده کنند و متأسفانه زحمات آن ‌ها برباد می‌رود. پس خلاصه ‌نویسی می‌تواند به ‌عنوان یک انگیزه و اهرم کمک برای شما عمل کند و می‌تواند شما را راحت‌تر به مقصد خودتان برساند.

همچنین داشتن یک خلاصه مفید به شما کمک می‌کند تا اعتماد به ‌نفس بسیار بالایی داشته باشید و بدون هیچ‌گونه استرس و نگرانی در سر جلسه کنکور حاضر شوید و از این‌موضوع مطمئن باشید که شما تمام تلاش خودتان را کرده‌اید که این ‌موضوع به شما کمک می‌کند تا در آینده هیچ‌گونه پشیمانی را نداشته باشید. همچنین شما با استفاده از یادداشت ‌برداری کنکور به این نکته پی می‌برید که خواندن چند باره‌ی مطالب باعث می‌شود که مفاهیم در ذهن شما تثبیت شوند و به ‌هیچ‌ عنوان از ذهن شما بیرون نخواهند رفت و شما دیگر استرس فراموشی مطالب را نیز ندارید. همچنین شما با استفاده از خلاصه ‌نویسی کنکور خیالتان راحت است که یک منبع جداگانه برای دسترسی سریع دارید، و در صورت وجود هرگونه مشکل و اشکال می‌توانید به آن منبع مراجعه فرمایید و مشکل خودتان را برطرف کنید.

هر برگه خلاصه ‌نویسی شده باید دارای دو ویژگی بسیار مهم باشد

یادداشت کردن

توجه نمایید که خلاصه‌ نویسی کنکور آدابی دارد که شما باید با توجه به این آداب خلاصه‌ نویسی کنید و هنگام یادداشت ‌برداری کنکور شان باید به نکات زیادی توجه کنید. ما در ادامه قصد داریم که این دو مورد از ویژگی ‌هایی که هر برگه یادداشت برداشته‌ شده کنکور باید داشته باشد برای شما بگوییم تا شما بتوانید کیفیت خلاصه‌ نویسی خودتان را بالاتر ببرید. مورد اول این است که برگه خلاصه‌نویسی شده شما باید تمامی مفاهیم کلیدی و مورد نیاز برای حل یک سوال را داشته باشد. علاوه ‌بر این‌ که برگه خلاصه ‌نویسی شده شما باید تمامی مفاهیم اصلی را در خود جای داده باشد، باید حجم بسیار بسیار کمتری نسبت‌ به مطالب نوشته‌شده در کتاب را داشته باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌ های هر برگه یادداشت ‌برداری شده این است که این یادداشت ‌هایی که شما می‌نویسید باید در ذهن شما تداعی‌گر متن اصلی باشد. یعنی شما باید تمام مطالبی که خوانده‌اید را به ‌صورت کاملاً خلاصه و چکیده شده در برگه خودتان یادداشت‌برداری کنید. به بیان ساده‌تر یادداشت‌ های شما باید کاملاً مفید و مختصر باشد و در عین‌ حال باید تمام نکات مهمی که شما در یک پاراگراف خوانده‌اید را در خود جای داده باشد. ممکن است که شما در مراحل اولیه استفاده از این نکات در یادداشت ‌برداری کنکور دچار مشکل شوید اما پس‌از گذشت مدت‌زمانی شرایط شما بهتر خواهد شد. به ‌علاوه اگر شما می‌خواهید که در کنکور موفق شوید باید اراده کافی را داشته باشید و بدون هیچ‌ گونه عقب ‌نشینی از روش‌ های درست و اصولی برای بهتر کردن شرایط درسی خودتان استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *