ثبت نام کنکور سراسری آغاز شد.
09180621605

نکاتی در مورد کنکور | سوالات احتمالی کنکور چیست ؟

کنکوریا سلام

امروز میخوایم در مورد خود کنکور صحبت کنیم، البته پس از آن به سوالات احتمالی کنکور خواهیم رسید و به شما خواهیم گفت که منظور ما از لفظ سوالات احتمالی کنکور چیست، کنکور این غول بی شاخ و دم که سر راه همه دانش آموزان ایرانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند قرار دارد.

کنکور که برگرفته از واژه فرانسوی concours است، را در ایران به عنوان آزمون ورودی دانشگاه ها در مقاطع مختلف می شناسند، این آزمون را برای سنجش اطلاعات علمی و میزان تسلط دانش آموزان برگزار میکنند، و در اصل می خواهند به نحوی شایستگی دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه بسنجند .

پکیج سوالات احتمالی

این آزمون فقط مختص به ایران و دانش آموزان ایرانی نیست بلکه در کشور های دیگر هم این آزمون برگزار می گردد و سنجش سطح آموخته های دانش آموزان کشور هایی همچون چین و کره جنوبی و … نیز با این آزمون سخت برای تصاحب صندلی دانشگاه ها دست و پنجه نرم کنند، ولی در کشور های اروپا و امریکا این آزمون برگزار نمی گردد و سنجش دانش آموزان بر اساس معیار های دیگری صورت می گردد.

سازمانی که در جمهوری اسلامی ایران متولی برگزاری کنکور و سنجش دانش آموزان است سازمان سنجش آموزش کشور نام دارد، این سازمان زیر نظارتوزارت علوم، تحقیقات و فناوری به فعالیت مشغول است .

کنکور یا آزمون سراسری هرساله در تیر ماه برای پنج گروه آزمایشی یا همان رشته های تحصیلی : علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، زبان های خارجی و در نهایت در رشته هنر در چند روز و به صورت تک مرحله ای برگزار می شود.

ولی به موازات سازمان سنجش دانشگاه آزاد اسلامی نیز آزمونی مشابه و برای دانشآموزلنی که قصد دارند در این دانشگاه به ادامه تحصیل خود بپردازند برگزار می کند، که این آزمون نیز در بین دانش آموزان و مردم به کنکور آزاد مشهور گشته است.

در گذشته آزمون یا کنکور گروه پزشکی یا همان علوم تجربی نیز همانند دیگر آزمون ها برای دانش آموزانی که دانشگاه آزاد را هدف قرار داده بودند اما این آزمون از سال ۱۳۹۲ به صورت متمرکز و توسط سازمان سنجش در قالب کنکور رشته علوم تجربی برگزار می شود.

چندین سال است شایعاتی مبتنی بر حذف کنکور را از منابع مختلفی می شنویم، درست است که این اخبار بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر حذف کنکور است ولی این مصوبه تا اجرایی شدن فاصله بسیاری دارد چرا که راهکار موثر و کاربردی تاکنون برای تشخیص صلاحیت دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ها پیش بینی نشده است، و تا زمانی که کنکور پا بر جاست، میتوان با استفاده از سوالات احتمالی کنکور در این آزمون موفق شد و رتبه دلخواه را به دست آورد.

سوالات احتمالی کنکور چیست ؟

حال اینکه سوالات احتمالی کنکور چه چیزی هستند و چگونه به شما کمک می کنند را در مقالات آتی به تفسیر شرح خواهیم داد.

بر خلاف چندین سال گذشته که توجه داوطلبان به رشته های زیر مجموعه رشته ریاضی بود، و باعث اشباع بازار کار در این رشته ها شد، در سال های اخیر توجه داوطلبان آزمون سراسری به رشته های زیر مجموعه رشته علوم تجربی جلب شده است و این موضوع باعث شده حدود ۷۰۰ هزار نفر از داوطلبان آزمون سراسری در رشته علوم تجربی به رقابت بپردازند،

میتوان چند نکته شایان توجه را در این باره و این آمار شرکت کنندگان در این جا برای شما بازگو کرد، با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و تعداد صندلی های رشته های متفاوت در دانشگاه ها و تعداد داوطلبان و شرکت کنندگان در کنکور برای هر رشته میتوان احتمال قبولی داوطلب در هر رشته را با توجه به این ارقام پیش بینی کرد، هر داوطلب در رشته های زیر مجموعه رشته تجربی معادل ۲۴٪ است، به همین ترتیب احتمال قبولی هر داوطلب در رشته های زیر مجموعه گروه ریاضی ۱۱۸٪ می باشد، و احتمال قبول شدن هر داوطلب در رشته های زیر گروه رشته های انسانی ۹۰٪ است، و احتمال پذیرفته شدن داوطلبان شرکت کننده در آزمون زبان ۴۱٪ است، و در آخر داوطلبان قبولی در رشته هنر به احتمال ۲۷٪ وارد دانشگاه خواهند شد.

پکیج سوالات احتمالی کنکور

دروسی که در هر رشته از آزمون سراسری از آنها سوالاتی طرح می شوند و در پکیج سوالات احتمالی کنکور نیز مجموعه کنکوریا از این دروس برای داوطلبان و اعضای مجموعه سوالاتی با دید طراحانه طرح شده است، را به شرح زیر برایتان بیان میکنیم:

در رشته علوم ریاضی و فنی از دروس زیر سوالاتی طرح می شود:

ریاضیات شامل : ریاضی ۱، حسابان ۱، حسابان۲، هندسه۱، هندسه ۲، هندسه ۳، آمار و احتمالات و ریاظیات گسسته، فیزیک شامل : فیزیک ۱، فیزیک ۲، فیزیک ۳

شیمی شامل : شیمی ۱، شیمی ۲، شیمی ۳

طبق نظام جدید

و البته دروس عمومی شامل : دین و زندگی، ادبیات فارسی، زبان عربی و زبان انگلیسی

در رشته علوم تجربی از دروس زیر سوالاتی طرح می شود:

زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، ریاضیات عمومی (آمار و هندسه را نیز شامل می‌شود)، فیزیک و شیمی

و البته دروس عمومی شامل : دین و زندگی، ادبیات فارسی، زبان عربی و زبان انگلیسی

در رشته علوم انسانی از دروس زیر سوالاتی طرح می شود:

زبان و ادبیّات فارسی شامل: تاریخ ادبیات ایران و جهان، آرایه‌های ادبی، عروض و قافیه و متون نظم و نثر

زبان عربی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، فلسفه و منطق، تاریخ، جغرافیا و ریاضیات پایه.

در رشته زبان های خارجی از دروس زیر سوالاتی طرح می شود:

زبان خارجی تخصصی

و البته دروس عمومی شامل : دین و زندگی، ادبیات فارسی، زبان عربی و زبان انگلیسی

در رشته هنر از دروس زیر سوالاتی طرح می شود:

درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی-فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی، خواص مواد، درس ریاضی

و البته دروس عمومی شامل : دین و زندگی، ادبیات فارسی، زبان عربی و زبان انگلیسی

توضیحاتی در مورد کنکور و سیاست های آن

سیاسیتی که اخیرا در کنکور و در مورد پذیرش دانشجو مورد استفاده سازمان سنجش و آموزش کشور و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به کار گرفته شده است، سیاست بومی گزینی است

بومی گزینی بدین معنا که چند نوع گزینش برای رشته ها وجود دارد، از این گزینش ها میتوان به گزینش کشوری ، گزینش قطبی، گزینش استانیو غیره نام برد، که بر اساس محل دریافت مدرک دیپلم داوطلبان است، و رشته ها با توجه به نوع گزینش و موقعیت فرد توزیع می شود.

این گزینش بومی به داوطلبان اجازه می دهد تا داوطلبان پذیرفته شده در دانش گاه ها در دانشگاه های محل سکونت خود راحت تر پذیرفته شوند چرا که با این نوع گزینش مشکلات مربوط به اسکان دانشجویان، مانند مسکن و خوابگاه و همین طور دوری از خانواده و افسردگی و افت تحصیلی ناشی از آن کمتر خودنمایی کنند، و همین طور خانواده ها بار مالی کمتری را پذیرا باشند.

مطلب دیگری که دانستنش می تواند برای شما مفید واقع شود این واقعیت است که از سال ۱۳۹۵ برای کنکور سال ۹۶ تاثیر معدل مثبت در نظر گرفته شده است، ولی برای سال های بعد این تاثیر باید بیشتر بررسی شود و ساز و کاری برای درست انجام شدن آن پیش بینی شود، و امتحانات سه سال پایانی دوره دبیرستان در تمام کشور باید به صورت متمرکز و امتحانات نهایی برگزار شود، این موضوع در نهایت تاثیر چندانی برای قبولی در رشته های پرطرفدار دانشگاه های محبوب نداشت برای کنکور های آتی مسئولان آموزش و پرورش سعی دارند تا بتوانند تاثیر معدل و سوابق تحصیلی دانش آموزان را در پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها موثر تر از قبل کنند، ولی در عمل نتیجه این تلاش ها هنوز اثر بخش نبوده است و احتمالا تا حذف کنکور به طور کلی فاصله زیادی داریم.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که در کنار اهمیت کنکور برای دانش آموزان و خانواده های آنان این واقعیت را باید پذیرفت که همانطور که آقای آرمان درویشی موسس سایت کنکوریا که خود دانشجوی دندانپزشکی و مشاور رسمی کنکور که در کنکور سال ۱۳۹۵ از رتبه های برتر بودند،

با اینکه کنکور تعیین کننده کل سرنوشت ما نیست ولی حد اقل تعیین کننده بخشی از سرنوشت ماست.

از این روی میتوان گفت استرس برای کنکور گرچه یک مسئله جا افتاده است ولی قابل توجیه نیست. چرا که قبولی در کنکور و به تنهایی نمی تواند سرنوشت داوطلبان را بسازد.

ولی در نهایت باید بگوییم که قبولی در کنکور نیازمند تلاش و پشتکار و مطالعه هدفمند و هوشمندانه است، و این تلاش باید به همراه هوشمندی باشد بدین معنی که بتوانیم از دیدگاه طراحان سوال به کتب درسی نگاه کنیم و تا حدودی دید طراحانه داشته باشیم.

ولی خبر خوب این است که با عضویت در سایت و دنبال کردن شبکه های اجتماعی کنکوریا و آرمان درویشی می توانیم تا حدودی با تکنیک ها و روش هایی که به داشتن این دید و این نوع مطالعه آشنا شویم و بتوانیم با صرف زمان کمتر به نتیجه ای قابل قبول و موفقیت برسیم.

ما در سایت کنکوریا با آماده کردن پکیج سوالات احتمالی کنکور سوالاتی را که ممکن است در کنکور با آن روبرو شوید برای شما جمع آوری کرده ایم و با آموزش های وب سایت و آموزش هایی که در شبکه های اجتماعی برای شما ارائه می دهیم به دنبال این موضوع هستیم که بتوانیم نقش کوچکی را در موفقیت شما ایفا کنیم.

امیدواریم که بتوانیم از همین الان که در حال مطالعه مقاله هستید تا روز ورود شما به دانشگاه در رشته دلخواه خود همراه شما باشیم .

موفق باشید!

خرید پکیج سوالات احتمالی کنکوریا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *