0
08338385100

کارنامه سبز چیست؟ | توضیحات + کاربرد | بررسی درآمد ۱۴۰۰

کارنامه سبز موضوع بحث امروز ماست. همان‌ طور که همه شما می‌دانید، برای افرادی که دوران دبیرستان را تمام می‌کنند و می‌خواهند که راه آینده خودشان را بسازند، کنکور بسیار حیاتی و مهمی میباشد. البته در این راه برخی از افراد انتخاب می‌کنند که درس و دانشگاه را رها کنند و از روش ‌های دیگر به گذران زندگی بپردازند؛ اما برخی دیگر تنها راه کسب موفقیت خودشان را شرکت در دانشگاه ‌ها و ادامه تحصیل می‌دانند. به ‌هر حال بعد از گذراندن بزرگ‌ترین چالش جوانی یعنی کنکور، نوبت به انتخاب رشته می‌رسد. بعد از گذراندن غول کنکور، یک انتخاب رشته نامناسب می‌تواند تمامی زحمات چندین و چند ساله یک دانش‌آموز را بر باد دهد. بالعکس، دانش‌ آموزان می‌توانند حتی با نداشتن رتبه مناسب با یک انتخاب رشته درست و اصولی در یک دانشگاه متناسب به تحصیل خودشان ادامه دهند. به‌ هر حال بعد از تمامی این موارد ممکن است که برخی از افراد در هنگام انتخاب رشته دچار مشکل شوند. سازمان سنجش کشور یک راه بازگشت برای این‌گونه افراد به نام کارنامه سبز تدارک دیده‌است. ما در ادامه قصد داریم که بیشتر در رابطه با کارنامه سبز و تعاریفی در مورد آن صحبت کنیم. اگر شما نیز می‌خواهید از این کارنامه استفاده کنید یا کنجکاو میباشید که بیشتر در رابطه با آن بدانید، حتماً تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید. از میان این رشته یکی از رشته های پرطرفدار رشته مهندسی الکترونیک است.

بررسی کارنامه سبز

کارنامه سبز چیست؟

بعد از گذراندن کنکور و آمدن نتایج اولیه و مشخص شدن رتبه هر داوطلب، نوبت به انتخاب رشته می‌رسد. بعد از انتخاب رشته با دقت بسیار بالا، در مرحله دوم انتشار نتایج انتخاب رشته برای هر داوطلب نمایش داده می‌شود. این نتیجه بر اساس رتبه هر داوطلب و ترتیب انتخاب رشته او می‌باشد که یک دانشگاه و یک رشته از لیست انتخاب رشته هر داوطلب برای او ثبت می‌شود و داوطلب در این مرحله تنها قادر به تحصیل در رشته ثبت‌شده و انتخاب ‌شده از سمت سازمان سنجش می‌باشد و هیچ راه دیگری ندارد. در نهایت، حدودا در آبان ماه کارنامه سبز برای هر داوطلب صادر می‌شود. در کارنامه سبز تمام رشته ‌ها که فرد در انتخاب رشته در دانشگاه و رشته مورد نظر خودش را انتخاب کرده بود به‌ طور کامل برای او نمایش داده می‌شود. در کارنامه سبز به داوطلب گفته می‌شود که اگر در ترتیب انتخاب رشته خود تغییر ایجاد می‌کرد، در کدام رشته قبول می‌شد.

 

این کارنامه سبز تنها برای اطلاع‌رسانی به دانشجو نمی‌باشد بلکه یک راه بازگشت برای او می‌باشد. اگر به هر دلیلی در هنگام انتخاب رشته برای دانشجو مشکلی پیش ‌آمد یا اشتباه کرد، تاوان اشتباه و این می‌باشد که باید حداقل یک ترم در دانشگاه مبدا مشغول به تحصیل باشد تا بعد از صادر شدن کارنامه سبز، بتواند یک دانشگاه را برای خود انتخاب کند. ما در ادامه بیشتر در رابطه با سازوکار و نحوه استفاده از کارنامه سبز برای شما صحبت خواهیم کرد.

کنکور

شرایط استفاده از کارنامه‌ سبز

توجه نمایید که کارنامه سبز به شما آزادی کامل برای تحصیل در دانشگاه که در آن قبول ‌شده بودید را نمی‌دهد، و تنها در زمانی شما می‌توانید در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنید که آن دانشگاه ظرفیت پذیرش شما را داشته باشد. پس در مرحله اول شما باید هنگام انتخاب رشته خود دقت کافی را داشته باشید. توجه نمایید که سازمان سنجش بعد از این ‌که کارنامه سبز را برای شما انتشار داد هیچ مسئولیتی در رابطه با انتقالی و جابجایی  اولویت ‌های شما قبول نمی‌کند و تنها دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد شما می‌باشند که باید با تغییر رشته شما و تغییر دانشگاه شما موافقت کنند. دانشگاه مبدا دانشگاهی می‌باشد که شما پس‌ از انتخاب رشته در آن دانشگاه قبول شده‌اید و باید حتما در آن دانشگاه و در رشته قبول‌شده خود ثبت‌نام کنید. دانشگاه مقصد دانشگاهی می‌باشد که شما با توجه به کارنامه سبز خود در آن قبول شده‌اید، اما به دلیل اشتباه در اولویت ‌بندی خود در انتخاب رشته آن دانشگاه را در اولویت خود قرار نداده‌اید؛ به ‌هر حال سازمان سنجش هیچ‌گونه مسئولیتی در رابطه با کارنامه سبز شما برعهده نمی‌گیرد و شما باید تمام تمرکز خودتان را در گرفتن انتقالی از دانشگاه مبدا و شروع به تحصیل در دانشگاه مقصد خرج کنید.

نتایج نهایی کنکور

روش ‌های گوناگون برای استفاده از کارنامه‌ سبز

توجه نمایید بعد از این‌ که شما هیچ چاره‌ای جز استفاده از کارنامه سبز از پیش روی خودتان ندیدید باید حتما به ‌صورت اصولی و متناسب اقدام به استفاده از کارنامه سبز خودتان بکنید. توجه نمایید که در مرحله اول و در بهترین شرایط شما بهتر است که حتما در دانشگاهی که در آن قبول‌ شده اید ثبت‌نام کنید و شروع به تحصیل بکنید و فعلا به شرایطی که دارید قانع باشید. بعد از این ‌که کارنامه سبز شما صادر شد، شما می‌توانید با در دست داشتن کارنامه سبز به دانشگاه مقصد مراجعه فرمایید و درخواست خودتان را با آن‌ ها مطرح کنی. همچنین توجه نمایید که قبل ‌از مراجعه به دانشگاه مقصد به مسئولین دانشگاه مبدأ خود نیز این‌موضوع را اطلاع دهید که شما قصد دارید با استفاده از کارنامه سبز خود اقدام به تغییر دانشگاه خود بکنید. این راه یکی از راه‌ های قانونی و مناسب برای استفاده از کارنامه سبز می‌باشد زیرا شما به‌ صورت کاملاً اصولی در حال استفاده از کارنامه سبز می‌باشید.

اگر شما یک ترم را در دانشگاه مبدا بخوانید و از ترم دوم به دانشگاه مقصد بروید درصد موافقت دانشگاه مبدا و مقصد برای انتقالی شما بیشتر خواهد بود. پس اگر تغییر رشته و دانشگاه برای شما خیلی مهم می‌باشد سعی کنید که حداقل یک ترم را در دانشگاه مبدا خود بگذرانید تا بتوانید بعد از از ترم دوم در دانشگاه مقصد خود به ‌خوبی و خوشی ثبت‌‌ نام کنید. توجه نمایید که اگر شما از دانشگاه و رشته خودتان متنفر می‌باشید؛ که این ‌موضوع غیر قابل‌ باور می‌باشد زیرا اگر متنفر بودید به‌ هیچ‌ عنوان آن را در اولویت ‌های انتخاب خودتان قرار نمی‌دادید، اما به‌ هر حال اگر شما حاضر نیستید که حتی یک روز را سر کلاس ‌های دانشگاه مبدا خودتان بگذرانید، بهتر است که در اولین فرصت با استفاده از کارنامه سبز خودتان به دانشگاه مقصد مراجعه فرمایید و درخواست خودتان را ثبت کنید. توجه نمایید که احتمال قبولی دانشگاه مقصد با این شرایط بسیار پایین می‌باشد زیرا دانشگاه‌ ها در این زمان معمولاً در حال ثبت‌نام دانشجویان ورودی خودشان می‌باشند و زمان کافی برای بررسی درخواست شما را ندارند. پس بهتر است که در دانشگاه مبدا خود ثبت‌نام کنید و بعد از گذراندن یک ترم به دانشگاه مقصد مراجعه کنید. توجه نمایید که اگر از قبولی خود در یک رشته عصبی یا ناراحت می‌باشید، به‌ هیچ‌ عنوان هیجانی رفتار نکنید و سعی کنید که کمی فکر کنید. حتما در رابطه با دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد خود تحقیق کنید و حتی‌الامکان به محل دانشگاه مراجعه کنید، اگر دانشگاهی که در آن قبول شده‌اید، بهتر از دانشگاه مقصد بود، شاید نیازی به استفاده از کارنامه سبز نبود.

جزییات کارنامه سبز کنکور سراسری

نکات مهم در رابطه با استفاده از کارنامه‌ سبز

توجه نمایید که کارنامه سبز همان ‌طور که از اسم آن پیداست، باید بسیار روحیه ‌بخش باشد. اما شما باید حتما هنگام استفاده از آن دقت کافی و لازم را داشته باشید تا از پیش ‌آمدن عوارض جبران‌ناپذیر جلوگیری کنید. برای مثال شما هیچ‌گاه نباید در دو دانشگاه به ‌صورت هم‌زمان درخواست انتقالی را بدهید. بسیاری از افراد در این زمینه هیجانی عمل می‌کنند و دو دانشگاه و رشته و یا حتی رشته ‌های بیشتری را که در کارنامه سبز خود در آن قبول شده‌اند را انتخاب می‌کنند و بار ها درخواست انتقالی می‌دهند. توجه نمایید که این ‌موضوع ضربات جبران‌ناپذیر را به شما وارد خواهد کرد. پس سعی نمایید که منطقی ‌تر و عقلانی‌ تر تصمیم بگیرید و اقدام کنید. در مرحله بعدی سعی کنید که از این‌ موضوع اطمینان حاصل فرمایید که کدام یک از رشته‌ هایی که شما در کارنامه سبز خود در آن قبول‌شده اید را به‌ عنوان رشته مقصد و دانشگاه مقصد خود، انتخاب خواهید کرد. توجه نمایید که انتقالی دوباره و چندباره از دانشگاه‌ های مختلف تنها به دلیل این ‌که در کارنامه سبز شما آورده شده‌اند اصلا منطقی نیست و حتی در مواردی امکان‌ناپذیر می‌باشد. پس سعی کنید که به ‌جای پریدن از این شاخه روی آن شاخه عاقلانه‌تر انتخاب کنید و تمرکز خودتان را روی یک رشته و یک دانشگاه متمرکز کنید تا بتوانید به موفقیت برسید.

کارنامه سبز

جمع‌ بندی

ما در این مطلب سعی کردیم که برای شما در رابطه با کارنامه سبز و نحوه استفاده از آن صحبت کنیم. به ‌هر حال عقل حکم می‌کند که شما در مرحله اول انتخاب‌ های خودتان را با اولویت‌ های مناسبی انتخاب کنید. شاید شنیدن این حرف ‌ها هیچ فایده‌ای برای شما نداشته باشد زیرا شما که در حال خواندن این مطلب هستید قطعا در انتخاب اول خود دچار اشتباه شده اید و حال می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توانید از کارنامه سبز خود استفاده کنید. ما در این مطلب مواردی را برای شما گفتیم، امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. به هر حال کارنامه سبز یکی از خدمات سازمان سنجش می‌باشد که سعی کرده‌است که یک راه بازگشت برای داوطلبان هیجانی قرار دهد.

ما امیدواریم که شما هیچ‌گاه به استفاده از این کارنامه دچار نشوید اما اگر لازم شد که از کارنامه سبز خودتان استفاده کنید، حتما، حتما، و باز هم حتما این بار در انتخاب خود اشتباه نکنید زیرا دیگر راه بازگشتی برای شما وجود نخواهد داشت و تنها باعث از هدر رفت‌ عمر شما خواهد شد. شما می‌توانید ماه‌ هایی که در حال دویدن برای انتقالی می‌باشید را روی تحصیل و درس‌خواندن خود متمرکز کنید تا بتوانید در کمترین زمان و در زمان متناسب فارغ‌التحصیل شوید تا بتوانید از تمام ظرفیت ‌های رشته‌ای که در آن تحصیل‌ کردید، استفاده کنید.

برای دریافت کارنامه سبز می توانید به سایت رسمی سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *