ثبت نام کنکور سراسری آغاز شد.
09180621605

نحوه مطالعه شیمی کنکوری

برای آشنایی با نحوه مطالعه شیمی کنکوری بهتره بدونید شیمی دومین درس مهم رشته تجربی و سومین درس مهم رشته ریاضی است پس نحوه مطالعه صحیح شیمی برای داوطلبان کنکور لازم و ضروری است. اما درجه سختی سوالات شیمی در کنکور سال های اخیر روند افزایشی داشته و طبق آماری که سازمان سنجش منتشر کرده در کنکور ۹۵ فقط یک درصد از کل داوطلب های کنکور توانستند سوالات شیمی را بالای ۵۰ درصد بزنند و و ۷۷% داوطلبان کنکور تجربی و ۸۰ درصد داوطلبان کنکور ریاضی این سال اصلا به سوالات شیمی پاسخ ندادند و درصد صفر داشتند و طی سال‌های بعد نتایج بدتری به دست آمده است.

درس شیمی در کنکور سراسری داوطلبان رشته ریاضی و تجربی هر سال ۳۵ عدد تست را به خود اختصاص داده است. جالبه بدونید از کنکور سال ۹۱ به بعد سوالات درس شیمی هم در رشته ریاضی و هم در رشته تجربی به صورت مفهومی رشد داشته اند.

نحوه مطالعه شیمی کنکوریآیا برای شیمی باید کلاس بریم؟

این نتایج نشان می دهد که صرف شرکت در کلاس‌های آموزشی و تهیه کتاب های تست متنوع و استفاده از سی دی های آموزشی گران قیمت نمی تواند عامل تعیین کننده ای در کسب نتیجه نهایی باشد و باید شیوه مطالعه شیمی هم درست و اصولی باشد. البته کمیت مطالعه در کنار کیفیت آن نقش اساسی داره و اگه شیوه درسته مطالعه رو به کار ببرید اما ساعت کمی مطالعه کنید نتیجه دلخواه را به دست نمی‌آورید

با توجه به اینکه شیمی یک درس اختصاصی است و در کنکور ضریب ۹ دارد، باید در طول هفته زمان زیادی صرف مطالعه شیمی شود چون ساعت مطالعه هر درس در کنکور باید متناسب با ضریب آن باشد و به تبع هر چه ضریب درسی بالاتر باشد باید ساعات مطالعه آن در طول هفته بیشتر باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. نسبت مطالعه دروس تخصصی به عمومی در طول یک هفته باید ۷۰ به ۳۰ باشد به این ترتیب برای درس شیمی حدود ۲۰ درصد ساعات مطالعه در طول هفته لازم است. اما اگر کسی در درس شیمی ضعیف باشد باید ساعات بیشتری را به مطالعه این درس اختصاص دهد.

زمان مطالعه درس شیمی چطوریه؟

کل ساعت مطالعه شیمی را باید به دو دسته تقسیم کنید و قسمتی را صرف مطالعه تشریحی و قسمتی را ساعت مطالعه تستی نمایید. حالا به بررسی موضوعی تست های شیمی می پردازیم از کل ۳۵ سوال شیمی کنکور قسمت مربوط به مباحث حفظی قسمت مربوط به مباحث مفهومی و قسمت نیز به صورت مسئله می آید. در سال‌های اخیر سوالات مفهومی و محاسباتی کنکور نسبت به سوالات حفظی اهمیت بیشتری داشته و وقت بیشتری را می طلبیدند.

برای پاسخ دادن به سوالات تستی کنکور طبیعتاً باید بخش های حفظی کتاب را حفظ کنید. مطالب حفظی شیمی را حتماً خلاصه نویسی کنید و در پایان هر هفته مطالب خلاصه نویسی شده را مرور کنید تا مطالب در ذهنتان تثبیت شود. ضمن اینکه خلاصه‌نویسی کمک زیادی به مرور مطالب در دوران جمع بندی خواهد کرد. برای کار کردن تست های بخش های حفظی باید فاصله زمانی را رعایت نمایید یعنی بلافاصله بعد از مطالعه هر مبحث درسی تست های مربوط به آن را کار نکنید و بین آن حداقل دو روز فاصله بیندازید.

آیا شیمی یک درس حفظ کردنیه؟

بعضی از مباحث شیمی جزوه مباحث حفظی نیستند و البته جزو مباحث محاسباتی هم به حساب نمی آیند مثلاً نحوه پر شدن اوربیتال ها، انواع واکنش ها واکنش های سوختن واکنش های تجزیه واکنش های ترکیب و غیره. اینها جزء مباحث مفهومی به حساب می‌آیند. همینطور شکل ها نمودارها و مطالب حاشیه کتاب همه اینها را با دقت مطالعه کنید و تست های مربوطه را با فاصله زمانی مشخص حل نمایید.

نحوه مطالعه صحیح شیمی کنکوری

اما نحوه مطالعه کنکور برای مباحث محاسباتی شیمی استوکیومتری مباحث سینتیک و ترمودینامیک الکترولیت اسید و باز و غیره که حدود ۳۰ درصد سوالات شیمی کنکور سراسری هر سال را تشکیل می‌دهند. این سوال غالباً سوالات وقت گیری هستند بنابراین باید در مباحث محاسباتی سوالات زیادی حل کنید تا با دیدن صورت سوال در کنکور راه حل سریع آن به ذهنتان بیاید. اگر به اندازه کافی تست کار نکرده باشید امکان اینکه در لحظات اول مطالعه یک تست در کنکور سراسری راه حل سریع و صحیح آن را به خاطر آورید بسیار پایین است.

به خاطر داشته باشید که برای پاسخگویی به هر تست شیمی حدود ۶۰ ثانیه زمان دارید و در صورتی که مسائل حفظی را به سرعت و در زمان کمتر از ۶۰ ثانیه پاسخ داده باشید، زمان اندکی علاوه بر این زمان برای حل مسائل محاسباتی ذخیره خواهید داشت. زمان برای حل مسائل شیمی هرگز از ماشین حساب استفاده نکنید چون این کار باعث تنبلی ذهن شما می شود تمام محاسبات را روی قلم کاغذ انجام دهید و تمام مسائل محاسباتی را با استفاده از قلم و کاغذ حل کنید و به هیچ وجه مسائل را به صورت ذهنی حل نکنید چون احتمال خطا بالا می رود.

آیا سوالات محاسباتی زمان بیشتری برای پاسخ دادن نیاز داره

به خاطر داشته باشید که در سوالات محاسباتی بیشتر اعداد با هم ساده می شوند پس نیازی به ضرب و تقسیم اعداد بزرگ ایا استفاده از ماشین حساب نخواهد بود پس قبل از انجام محاسبه اعداد را با هم ساده کنید. در حال خیلی از مسائل محاسباتی کنکور نیاز دارید تا معادله واکنش را نوشته و موازنه کنید. پس مبحث معادله نویسی و موازنه را با دقت خیلی زیادی مطالعه کرده و سعی کنید برای مسلط باشید ضمن اینکه توصیه می کنیم واکنش های مهم شیمی با ضرایب آنها حفظ باشید.

یکی از مهمترین مباحث شیمی در کنکور سراسری جدول تناوبی است آنقدر اهمیت دارد که جدول ضرب در ریاضی. چون تمام مباحث شیمی هر کدام به نوعی جدول ‌تناوبی ارتباط دارند. همچنین برخی خواص عناصر را نیز باید بلد باشید مثل عدد اتمی شماره گروه شماره تناوب برخی خواص فیزیکی شیمیایی و غیره.

برای حفظ کردن جدول تناوبی می توانید همیشه یک جدول همراه خود داشته باشید و در مواقع بیکاری یک عنصر و ویژگی های آن را حفظ کنید اما روش دیگری هم وجود دارد. شما میتوانید از رمز و کدگذاری های جالبی که طراحی شده است استفاده کنید. نمونه‌ ای از این نوع جداول در زیر آمده است.

مهمترین عناصر جدول تناوبی برای کنکور چیست؟

عناصر تناوب چهارم جدول پر سوال ترین عناصر جدول در کنکور سراسری بودند. بنابراین پیشنهاد می‌شود این را با عدد اتمی شماره گروه و شماره دوره آنها حفظ باشید.

سخت ترین مباحث شیمی در کنکور کدامند؟

مباحث دشوار شیمی شامل ساختار لوئیس و ترکیبات کووالانسی، الکترولیت مسائل اسید و باز و الکترو شیمی مسائل استوکیومتری و غیره نیاز به مطالعه بیشتری دارند پس باید وقت بیشتری برای مطالعه این مباحث اختصاص دهید. ضمناً از هر فصل شیمی در کنکور بین ۲ تا ۵ سوال طرح می شودزمان از هر فصل شیمی در کنکور بین ۲ تا ۵ سوال طرح می شود. با بررسی سوال های کنکور در سال‌های اخیر متوجه می‌شویم برخی مباحث طی سال های اخیر مورد توجه طراحان کنکور قرار داشت از جمله مبحث انرژی آزاد گیبس و خود به خودی بودن واکنش ها و یا تعیین درصد جرمی یک عنصر در واکنش.

چند نکته درباره مطالعه شیمی کنکور

سعی کن که وقتی شیمی میخونی، پویا باشی. یعنی مثل یک ربات از روی متن کتاب روخوانی نکنی. همیشه مداد دستت باشه و سعی کنی که تک تک نکات ریز و حتی به ظاهر بی اهمیت رو از دل کتاب درسی خارج کنی. حاشیه های کتاب درسی میتونه دفترچه خاطرات تو از نکات مهم و کلیدی هر مبحثی باشه، ازت میخوام که خوب ازش استفاده کنی.

فقط و فقط یک منبع کمک آموزشی انتخاب کن و اون رو برای خودت حلاجی کن. بنابراین قبل از انتخاب منبع هم با دبیر و هم مشاورین و کنکوری ها سال قبل مشورت کن و یک منبع درجه یک رو برای این درس انتخاب کن.

رتبه های برتر چگونه درس شیمی را می خواندند؟

از جمله نکات مهمی که درباره نحوه مطالعه شیمی کنکوری وجود دارد و اکثر رتبه های برتر بر آن تاکید دارند آن است که اول کتاب درسی را بخوانید و بعد شروع کنید به تست زدن و تا می توانید خود را محک بزنید. چراکه تست زدن باعث می شود تا نکات ریزی که در زمان مطالعه از نگاه شما پنهان می ماند به چشم شما بیاید و بتوانید سوالات پیچیده تری را حل کنید.

یکی از نکاتی که درباره تست زدن باید به آن توجه کنید آن است ابتدا از تست های راحت تر شروع کنید و رفته رفته به سمت سوالات پیچیده تر بروید. این مساله هم به شما کمک میکند تا بیشتر با این درس ارتباط برقرار کنید و ترس تان از مطالعه و فهم مطالب درس شیمی بریزد. درواقع این مورد نه تنها برای مطالعه شیمی کنکوری مناسب است بلکه در اکثر دروس قابل استفاده می باشد.

بهترین مجموعه تست درس شیمی

در پایان مبحث نحوه مطالعه شیمی کنکوری باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچه با دقت بیشتری تست های کنکور سال های قبل و تست های آزمایشی را بررسی کنید در آزمون سراسری با استرس کمتری با سوالات مواجه خواهید شد. به همین دلیل ما به شما توصیه می کنیم تا پکیج سوالات احتمالی کنکوریا رو تهیه کنید چراکه میتونه کمک بسیار زیادی به موفقیت شما در کنکور ۹۹ بکنه .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *