0
08338385100

معرفی رشته مهندسی الکترونیک

پس ‌از گذشتن از غول کنکور و مجاز شدن برای انتخاب رشته، یکی از مهم‌ترین و پر اهمیت ‌ترین بخش ‌ها، انتخاب رشته مورد علاقه در یک دانشگاه مناسب می‌باشد. ما در ادامه قصد داریم که برای شما در رابطه با یکی از رشته ‌های پر طرف ‌دار صحبت کنیم و نکاتی در رابطه با این رشته برای شما داریم. رشته مورد بحث ما امروز رشته مهندسی الکترونیک می‌باشد که امروزه افراد بسیار زیادی را به خود جذب کرده ‌است. به‌ طور کلی مهندسی الکترونیک و یا به‌ عبارت ‌دیگر، مهندسی برق یکی از رشته ‌های مادر می‌باشد که نیاز به آن از غیر قابل‌ انکار ترین بخش ‌های علم و تحقیقات می‌باشد. رشته مهندسی الکترونیک به ‌طور کل به‌ معنای تشریح و همچنین معرفی کامل و با جزئیات بالای مدار های الکترونیکی می‌باشد که در انواع مختلف سیستم ‌ها مانند تلفن ‌همراه، لپ‌تاپ، کامپیوتر، و سایر سیستم ‌های دیگر استفاده میشود. دانشجوهایی که به تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک می‌پردازند، باید تمام این مدار ها را به ‌خوبی بشناسند و روش کار آن ‌ها را یاد بگیرند، و حتی در صورت نیاز باید علم ساختن آن‌ ها را نیز فرا گیرند‌. اگر بخواهیم به عبارت ساده‌تر رشته مهندسی الکترونیک را تشریح کنیم، شناخت هر تجهیزات الکترونیکی که در اطراف ما وجود دارد و فهمیدن سازوکار و نحوه کارکرد آن تماماً در زیرمجموعه رشته مهندسی الکترونیک قرار می‌گیرند. قبل از اینکه به مطالعه این مقاله بپردازید پیشنهاد میکنیم نگاهی به مقاله مربوط به معرفی جامع رشته شیمی آلی بیندازید.

مهندسی الکترونیک

ضرورت نیاز به رشته‌ی مهندسی الکترونیک

توجه نمایید که همان ‌طور که همه شما می‌دانید امروزه مدار های الکترونیکی و ابزار ها و وسایل پیشرفته و هوشمند تمام زندگی ما را فرا گرفته ‌است و اگر بخواهیم به عبارت ساده‌تر به شما بگوییم، زندگی بدون مدار های الکتریکی بسیار سخت می‌باشد و تا حد بسیار بالایی غیر ممکن است. امروزه بسیاری از ابزار ها و وسایل هوشمند که کار را برای انسان‌ ها راحت‌تر کرده‌اند، بر پایه عملکرد مهندسی الکترونیک ساخته شده‌اند. رشته مهندسی الکترونیک با استفاده از سیستم‌ های پیچیده در انواع زمینه‌ ها سعی می‌کند که با توجه به کارکرد وسایل یک مدار الکتریکی مناسب را برای آن ‌ها طراحی کند تا کار را برای انسان ‌ها راحت‌تر کند. همچنین رشته مهندسی الکترونیک زیرشاخه‌ های بسیار زیادی دارد که هر کدام از این زیرشاخه ‌ها به‌طور تخصصی به یک بخش مختلف اختصاص داده می‌شوند. ریشه‌ های این رشته شامل مهندسی مکاترونیک، بیوالکتریک، و الکترونیک نوری تشکیل می‌شود. در دوره کارشناسی این رشته، دانشجویان و دانش‌آموزان باید در جنبه ‌های مختلف علمی و نظری طراحی و پیاده‌سازی انواع مختلف سیستم‌ های الکترونیکی مهارت کسب کنند تا بتوانند به طراحی و تولید انواع مختلف مدار ها و تجهیزات الکترونیک بپردازند.

لحیم کاری

بررسی بازار کار رشته مهندسی برق

توجه نمایید که با توجه به ‌در حال توسعه بودن انواع مختلف علوم و تولیدات گوناگون در کشور، فرصت‌ های شغلی بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان در این رشته به وجود آمده‌است. اگر شما یک فارغ‌التحصیل در این رشته می‌باشید و مهارت‌ های لازم در طول تحصیل خود را به ‌خوبی کسب کرده باشید، هیچ‌گاه با مشکل بیکاری روبرو نخواهید شد و می‌توانید به ‌راحتی و بدون هیچ مشکلی یک کار مناسب با رشته خودتان را پیدا نمایید. اما متاسفانه افراد بسیار زیادی که در این رشته فارغ‌التحصیل شدند به دلیل عدم داشتن مهارت و تجربه کافی در این زمینه در پیدا کردن شغل موفق نمی‌باشند و اکثر آن ‌ها بیکار مانده‌اند. اگر شما می‌خواهید در رشته مهندسی الکترونیک مشغول به کار شوید باید به‌ صورت کاملاً مناسب مطالعه عمیقی را روی دروس تخصصی خودتان داشته باشید تا بتوانید با به‌کارگیری آن‌ ها در مراکز مختلف مشغول به کار شوید. همچنین تنها به ‌دنبال استخدام شدن در مراکز خصوصی و دولتی نباشید. رشته برق یکی از رشته‌هایی می‌باشد که ظرفیت کارآفرینی بسیار بالایی دارد شما می‌توانید به ‌راحتی و بدون هیچ مشکلی با داشتن سرمایه ‌های هرچند ناچیز، یک کارآفرین باشید و بتوانید خودتان کسب ‌و کار خودتان را به سود دهی برسانید و از این طریق کار کنید. به ‌طور کلی نه در رشته مهندسی الکترونیک، بلکه در هر رشته‌ای شما باید تمام ظرفیت‌ های رشته خودتان را بدانید و با بالا بردن تخصص خودتان در رشته مورد نظر، تا آنجا که می‌توانید میزان درآمد خودتان را در این رشته بالاتر ببرید.

کار فنی الکترونیک

درآمد رشته مهندسی الکترونیک

به طور کلی یک حقوق مشخص برای مهندسان در ایران وجود ندارد بلکه هر کدام از این افراد با توجه به سابقه، تجربه و تخصص خودشان درآمد های متفاوتی دارند. اما به‌ طور کلی حقوق تعریف‌شده برای افرادی که در زمینه رشته مهندسی الکترونیک در بازار های کار مشغول به کار هستند، حدوداً چهار میلیون و چهارصد هزار تومان می‌باشد. توجه نمایید که اگر بخواهیم برای مهندسین برق در ایران بازه حقوقی را در نظر بگیریم، درآمد این‌گونه افراد در بازه از دو میلیون و سیصد هزار تومن تا شش میلیون و هفت‌صد هزار تومان متغیر می‌باشد. توجه نمایید که حقوق این‌گونه افراد شامل مواردی مانند حق مسکن، و هزینه رفت ‌و آمد نیز می‌شود. توجه نمایید که موقعیت جغرافیایی نیز در نحوه کار و حقوق مهندسین برق تاثیرگذار می‌باشد. به ‌طور کلی یک مهندس برق که تجربه کمتر از دو سال دارد، چیزی حدود دو میلیون و ششصد هزار تومان در ماه درآمد خواهد داشت. افرادی که بین دو تا پنج سال سابقه کار دارند چیزی حدود سه میلیون و پانصد هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند و هرچه میزان سابقه این‌گونه افراد در زمینه کاری خود بالاتر برود میزان حقوق این‌گونه افراد نیز بالاتر می‌رود که امری کاملاً طبیعی می‌باشد. به‌ طور کاملاً واضح و مشخص شما هرچه سابقه و تخصص بهتری در این زمینه داشته باشید و رزومه خود را بهتر کنید می‌توانید حقوق بسیار بیشتری در این زمینه کسب کنید.‌ یکی از راه‌ حل‌ های بسیار مناسب برای بالاتر بردن حقوق در مدت ‌زمان پایین این است که شما از زمان دانشجویی در رشته مهندسی الکترونیک شروع به کار کنید و در زمینه عملی این رشته نیز تخصص ‌های مورد نیاز را کسب کنید تا بتوانید در نهایت با استفاده از تخصص‌ هایی که کسب کرده‌اید درآمد خودتان را به‌طور مناسبی بالاتر ببرید. به ‌طور کلی درآمد این رشته بسیار بالا یا بسیار خوب نیست، اما شما می‌توانید با کسب کردن تجربه و علم در این رشته یک درآمد مناسب را برای خودتان داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آن گذران زندگی کنید.

اگر میخواهید تفاوت بین دو رشته مهندسی الکترونیک و مهندسی برق را بدانید به شما مقاله مهندسی برق یا مهندسی مکانیک را از سایت donyayekar.ir پیشنهاد میکنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *