0
08338385100

بهترین روش مطالعه دروس حفظی + ۷ تکنیک

دروس حفظی بخش بسیار مهم و حیاتی از کنکور می‌باشند. مهم نیست شما در رشته محاسباتی در حال تحصیل باشید یا خیر، به ‌هر حال برای کسب کردن درصد در دروس عمومی شما باید تکنیک‌ های مطالعه دروس حفظی را به ‌خوبی بدانید تا بتوانید راحت‌تر این دروس را در ذهن خودتان بسپارید. همچنین اگر رشته تحصیلی شما رشته می‌باشد که حتی دروس تخصصی شما نیز شامل درس‌ های حفظی می‌باشند، بهتر است که با حساسیت بالایی تکنیک‌ ‌های دروس حفظی را یاد بگیرید تا بتوانید راحت‌ تر این دروس را مطالعه نمایید و در کنکور راحت ‌تر به درصد های مورد پسند خودتان برسید. با ما همراه باشید تا شما را با روش مرور دروس حفظی آشنا سازیم و نکاتی در این ‌رابطه را به شما بگوییم تا شما بتوانید راحت ‌تر تکنیک دروس حفظی را یاد بگیرید. هر چه شما بهتر بتوانید دروس حفظی را بخوانید و هر چه شما در رابطه با تکنیک‌ های مربوط به مطالعه دروس حفظی اطلاعات کسب کنید راحت‌تر می‌توانید در زمینه اطلاعات مربوط به دروس حفظی به تست ‌های مورد نظر پاسخ دهید و می‌توانید درصد های متناسب‌تری را کسب کنید. از مهم ترین مواردی که در دروس حفظی باید رعایت کنید مرور کردن دروس است. اگر می خواهید نحوه درست مرور کردن دروس را یاد بگیرید مقاله “بهترین روش مرور دروس کنکور” را مطالعه کنید.

کتاب خواندن

۱٫پیش خوانی

یکی از روش ‌های بسیار مهم و تاثیرگذار در زمینه موفقیت در خواندن دروس حفظی پیش خوانی این دروس می‌باشد. شما می‌توانید در این زمینه قبل ‌از این ‌که متن را بخوانید، با دقت بالایی نگاهی گذرا به آن بیندازید تا بتوانید نکات کلیدی و مهم را فرا گیرید و بتوانید متوجه شوید که این درس قرار است در رابطه با چه چیزی صحبت کند. پس یکی از تکنیک ‌های مطالعه دروس حفظی انداختن یک نگاه گذرا به متن باشد تا به شما دید بازی نسبت ‌به متن دهد و شما را بیشتر با متنی که قرار است آن را بخوانید آشنا سازد.

۲٫برای خود در ذهنتان سوال بسازید

تکنیک دوم و مرحله دوم از روند مطالعه دروس حفظی این است که شما در ذهن خودتان سوال ‌هایی را بپرسید و خود را آماده کنید تا در متن پاسخ این سوال‌ ها را بیابید. توجه نمایید که برای مثال شما می‌توانید خود را به چالش بکشید و بگویید «آیا من در رابطه با مباحث این درس اطلاعاتی دارم یا خیر؟ آیا من قبلاً مباحثی شبیه این را خوانده‌ام و یا اطلاعاتی که قبلاً کسب کرده‌ام را به یاد دارم یا خیر؟» این ‌موضوع به شما کمک می‌کند تا شما اطلاعات خود را برای خواندن متن و یادگیری مباحث آن بالاتر ببرید و این موضوع می‌تواند در نهایت به شما کمک کند تا متن را با سرعت بیشتری یاد بگیرید.

۳٫متن را با دقت بخوانید

مرحله سوم و در تکنیک سوم از مطالعه دروس حفظی این است که شما متن را به‌ صورت کامل بخوانید و در متن به‌ دنبال جواب سوالاتی باشید که آن ‌ها را مطرح کرده بودید. توجه نمود که هنگام خواندن مطالب، شما باید به صورت کامل و با دقت تمرکز خودتان را روی مطالب بگذارید و زیر نکات مهم را خط بکشید تا بتوانید آن ‌ها را بهتر در ذهن خودتان تثبیت کنید. همچنین اگر مطلبی را با یک ‌بار خواندن نمی‌فهمید، آن را چند بار بخوانید.

۴٫بازگویی مطالب و جمع‌بندی آن‌ها در ذهن

مطالب حفظی

در این مرحله و در این تکنیک از مطالعه دروس حفظی شما باید تمام مطالبی که آن ‌ها را خوانده‌اید را یک‌ بار در ذهن خودتان بازگو کنید. شما می‌توانید در این زمینه به خلاصه‌ نویسی روی بیاورید و مطالبی که خوانده‌اید را به‌ صورت خلاصه‌وار روی کاغذ پیاده کنید تا بتوانید راحت‌تر آن ‌ها را به خاطر بسپارید. اگر مطالبی را متوجه نمی‌شوید آن ‌ها را چند بار بخوانید و سعی کنید که تا وقتی آن‌ ها را به ‌طور کامل یاد نگرفته‌اید به سراغ مباحث دیگر نروید. توجه نمایید که هر چه شما بیشتر از حواس پنج‌گانه خودتان حین خواندن مطالب استفاده کنید راحت‌تر مطالب را در ذهن خودتان تثبیت خواهید کرد. پس سعی کنید که از تمامی این حواس استفاده کنید و تمام قدرت خودتان را به کار بگیرید تا بتوانید مطالب را راحت‌تر در ذهن خودتان ثبت کنید.

۵٫مرور مطالب

یکی دیگر از تکنیک‌ های مطالعه دروس حفظی و روند آن، مرور مطالب است. بعد از این ‌که شما مطلب را به ‌صورت کامل خواندید، باید سعی کند یک برنامه‌ریزی مشخص و واضح برای مرور آن داشته باشید. توجه نمایید شما باید در بازه‌ی بیست و چهار ساعت، یک هفته، یک ماه، و شش ماه بعد مطالبی که خوانده‌اید را دوره کنید. تنها در این ‌صورت شما می‌توانید مطالب را در ذهن خودتان ثبت کنید. پس توجه نمایید که تمامی این مطالب و این روش‌ ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید راحت ‌تر مطالب را در ذهن خودتان تثبیت کنید.

۶٫در ذهن خود تصویرسازی کنید

کلاس آنلاین

حین پیش گرفتن این روند ها و مراحلی که ما پیش ‌تر گفتیم، شما می‌توانید مطالب را در ذهن خود تصویرسازی کنید تا بتوانید راحت ‌تر آن ‌ها را به خاطر بیاورید. تصویر سازی به شما کمک خواهد کرد تا مطالب را به‌ صورت کدگذاری شده در ذهن خودتان ثبت کنید و همین موضوع می‌تواند به شما کمک کند که برای یادآوری آن‌ ها مشکلی برای شما پیش نیاید.‌ پس یکی دیگر از تکنیک ‌های مطالعه دروس حفظی و یکی از مواردی که جزء بهترین روش مرور دروس حفظی جای می‌گیرد استفاده از تصویرسازی می‌باشد. تصویرسازی نوعی کدگذاری می‌باشد که به شما کمک می‌کند بدون کوچک‌ترین اشتباهی مطالب را ب خاطر بیاورید. برای مثال شما می‌توانید در این زمینه صورت یک شاعر را در ذهن خودتان تصور کنید تا بتوانید راحت‌تر آثار آن را به‌خاطر بیاورید.

۷٫درباره این مطالبی که خواندید با دیگران بحث کنید

سعی کنید که در زمینه مرور و مطالعه دروس حفظی با افرادی که این مباحث را قبلاً خوانده‌اند به بحث و گفتگو بپردازید. این‌ موضوع به شما کمک می‌کند تا اطلاعات موجود در ذهن خودتان را به چالش بکشید و راحت‌تر آن ‌ها را به یاد بیاورید. توجه نمایید که در این زمینه شما میتوانید به ‌راحتی با اعضای خانواده و هم ‌کلاسی‌های خودتان بحث کنید تا بتوانید مطالب را با دقت بسیار زیادی به ذهن خود بسپارید. این روش همچنین به شما کمک می‌کند تا بتوانید اطلاعات موجود در ذهن را به چالش بکشید و حتی در رابطه با درستی آن ‌ها شک کنید و همین موضوع می‌تواند یک کدگذاری مناسب برای بیاد آوردن راحت مطالب باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *