0
08338385100

انواع سهمیه در کنکور به همراه بررسی تاثیر هر کدام در کنکور

یکی از موضوعاتی که می‌تواند ذهن هر داوطلب کنکور را به خودش مشغول کند این است که انواع سهمیه در کنکور کدام‌ ها می‌باشند و تاثیر هر کدام از این سهمیه ‌ها چه می‌باشد. توجه نمایید که که در کنکور موارد بسیار زیادی در در رتبه نهایی شما تاثیرگذار خواهند بود. همان ‌طور که همه‌ شما می‌دانید یکی از این موارد همان درصدی می‌باشد که شما سر جلسه کنکور گرفته‌اید. یکی دیگر از این موارد معدل دوران دبیرستان شما می‌باشد و مورد آخر انواع سهمیه‌ هایی می‌باشد که به شما تعلق می‌گیرد. توجه نمایید که این سهمیه ‌ها مشخص خواهند کرد که با توجه به شرایط و جایگاهی که در جامعه دارید چقدر استحقاق برخورداری از این سهمیه‌ ها را دارا می‌باشید. در کنکور سهمیه‌ های گوناگون و متفاوتی تاثیرگذار می‌باشند که ما در ادامه قصد داریم که این سهمیه ‌ها را به تفکیک برای شما بیان نماییم. توجه نمایید که بزرگ‌ترین سهمیه در کنکور سهمیه مناطق می‌باشد که بیشتر داوطلبان نیز از این سهمیه برخوردار خواهند شد. توجه نمایید که این سهمیه‌ ها قرار داده شده‌اند تا بتوانند به دانش‌آموزان و دانشجویانی که در شرایط خاصی در حال زندگی کردن هستند کمک کنند تا بتوانند در شرایط عادلانه‌تری را در آوردگاه کنکور شرکت کنند اگر شما نیز کنجکاو می‌باشید که سهمیه‌ ها را با جزئیات بیشتری را بشناسید و تاثیر آن ‌ها را بدانید ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. در این باره بد نیست نگاهی نیز به مقاله ما درباره کارنامه سبز کنکور سراسری بیندازید.

کنکور سراسری

سهمیه مناطق، بزرگ‌ترین سهمیه در کنکور

در میان انواع سهمیه کنکور سهمیه مناطق اولین اصلی‌ترین و همچنین بزرگ‌ترین سهمیه ای می‌باشد که داوطلبان می‌توانند از آن استفاده کنند. توجه نمایید تمامی افرادی که در کنکور سراسری شرکت می‌کنند می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند. توجه نمایید که این سهمیه براساس رفاه و دانش‌آموزان و امکاناتی می‌باشد که در هر منطقه از کشور ایران قرار داده شده‌است. هر نقطه از کشور با توجه به دارا بودن امکانات آموزشی و فرهنگی به سه منطقه یک، دو، و سه تقسیم می‌شوند. منطقه یک شامل مرفه‌ترین، منطقه دو شامل متناسب‌ ترین و منطقه سه شامل کم رفاه ترین مناطق دسته بندی می‌شوند. توجه نمایید که این سهمیه برای داوطلبان کنکور با توجه به محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آن ‌ها در نظر گرفته می‌شود.

سهمیه ایثارگران

این سهمیه شامل سهمیه ‌های بیست و پنج ‌درصدی و پنج‌درصدی تقسیم می‌شود که سهمیه بیست و پنج‌ درصدی شامل همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر آن ‌ها، و جانبازان بیست و پنج درصد و فرزندان آن ‌ها می‌شود. سهمیه ایثارگران پنج ‌درصدی شامل جانبازان زیر بیست و پنج درصد و همسران و فرزندان آن‌ ها و همچنین همسر و فرزندان رزمندگانی که حداقل شش ماه در جبهه حضور داشتند می‌شود. توجه نمایید که در این ‌میان سهمیه رزمندگان و سهمیه خانواده‌ های شهدا نیز وجود دارند که سهمیه خانواده شهدا مشمول کسانی می‌شود که پدر، مادر، برادر و خواهر شهید دارند. توجه نمایید که این‌گونه افراد باید بند مختص این سهمیه ‌ها را تکمیل کنند تا بتوانند از آن‌ ها استفاده کند.

تست زنی کنکور

سهمیه بهیاران

یکی دیگر از سهمیه‌ هایی که جزو انواع مختلف سهمیه در کنکور شناخته می‌شود سهمیه بهیاران می‌باشد. توجه نمایید که در این سهمیه افرادی که به مدت پنج سال در زمینه بهیاری مشغول بوده‌اند می‌تواند حداکثر پنج درصد ظرفیت رشته ‌های محل زندگی خودشان در دوره روزانه، به خود اختصاص دهند و به ‌صورت مستقیم به تحصیل در رشته پرستاری بپردازند. توجه نمایید که این ‌گونه افراد باید بند های مربوط به سهمیه ‌های خودشان را با دقت بسیار زیادی پر کنند تا هیچ ‌گونه مشکلی از نظر برخورداری از سهمیه برای آن ‌ها پیش نیاید و آن‌ ها بتوانند به‌ راحتی از سهمیه ‌هایی که در اختیار آن ‌ها قرار می‌گیرد استفاده کنند.

سهمیه مناطق سیل‌زده

یکی دیگر از سهمیه‌ هایی که به ‌تازگی جزء یک سهمیه در کنکور شناخته می‌شود سهمیه مناطق سیل‌ زده می‌باشد. توجه نمایید که بر اساس این سهمیه تنها افرادی که در مناطق محروم زندگی می‌کنند می‌توانند از سهمیه پنج درصد مازاد استفاده کنند. توجه نمایید که این سهمیه تنها برای دانشگاه ‌های مناطق سیل‌زده لحاظ خواهد شد و برای دانشگاه‌ های سایر مناطق هیچ ‌گونه کاربردی نخواهد داشت.

انواع سهمیه کنکور سراسری

جمع ‌بندی

ما در این مطلب سعی کردیم که برای شما انواع مختلف سهمیه هایی که در کنکور لحاظ می‌شوند را نام ببریم. توجه نمایید که سهمیه در کنکور تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و هر مقدار که سهمیه افراد بیشتر باشد شانس قبولی و پایین آمدن رتبه آن ‌ها بیشتر خواهد شد. اگر شما دارای سهمیه می‌باشید سعی کنید که تا جایی‌ که می‌توانید از سهمیه‌ هایی که مشمول آن‌ ها می‌شوید استفاده کنید تا بتوانید از صد در صد ظرفیت سهمیه در کنکور به نفع خودتان استفاده کنید. توجه نمایید که این سهمیه ‌ها برای راحت‌تر کردن کار داوطلبانی است که شرایط سختی را برای تحصیل داشته‌اند. این سهمیه ‌ها به وجود آمده‌اند تا بتوانند عدالت بیشتری را میان داوطلبان ایجاد کند پس اگر شما مشمول هر کدام از این سهمیه می‌باشید سعی کنید که تا جایی ‌که می‌توانید از آن ‌ها استفاده کنید تا بتوانید به نفع خودتان از سهمیه‌هایی که در اختیار شما می‌باشد بهره ببرید. سعی کنید که در رابطه با سهمیه ‌های موجود تحقیقات زیادی را به عمل بیاورید تا متوجه شوید که شامل کدام سهمیه می‌شوید تا بتوانید راحت‌تر از سهمیه ‌هایی که وجود دارد استفاده کنید. توجه نمایید که نحوه عملکرد انواع سهمیه در کنکور به این صورت می‌باشد که در مرحله انتخاب رشته داوطلبی که از انواع سهمیه‌ های مختلفی برخوردار است جایگزین داوطلبی می‌شود که تنها از سهمیه مناطق برخوردار است؛ به ‌این ‌ترتیب همین موضوع باعث می‌شود که سهمیه در سیستم قبولی داوطلبان تاثیرگذار باشد و به داوطلبانی که دارای سهمیه می‌باشند کمک کند تا بتواند جایگاه بهتری را نسبت ‌به رتبه لس کسب کرده‌ است داشته باشد. ممکن است در مراحل اول شنیدن نکاتی در رابطه با این سهمیه‌ ها باعث ناراحتی و سرد شدن داوطلبانی شود که تنها سهمیه مناطق برخوردار می‌باشند، اما در ادامه توجه نمایید که درست است که سهم تأثیر زیادی روی قبولی داوطلبان دارد اما هیچ‌ گاه به اندازه‌ای درصدی که شما سر جلسه کنکور کسب خواهید کرد تاثیرگذار نمی‌باشد پس سعی کنید که حتما درس خودتان را بخوانید و نگران سهمیه ‌ها نباشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *