0
08338385100

تاثیر زمین شناسی در کنکور ۱۴۰۰

درس زمین شناسی یکی از دروس تخصصی می‌باشد که در دسته دروس مربوط به رشته تجربی قرار دارد. بسیاری از داوطلبان تصمیم به حذف زمین‌ شناسی در کنکور می‌گیرند و این درس را جدی نمی گیرند، اما دلیل این‌ موضوع چیست؟ به‌ طور کلی و واضح، برخی از دروس در کنکور ضریب بالایی دارند و همین دروس هستند که می‌توانند در نهایت روی رتبه‌ی نهایی شما تاثیر گذار باشند. به ‌طور مشخصی، اگر یک داوطلب بتوانند در این روش درصد بالایی را به خودش اختصاص دهد شانس قبولی او نیز بالاتر خواهد رفت. اما درس زمین ‌شناسی کنکور جز این درس‌ها نمی‌باشد و تنها ضریب یک را دارد. به ‌همین دلیل بسیاری از دانشجویان سعی می‌کنند که این درس را از لیست دروس مورد نیاز خودشان حذف کنند و تمرکز خودشان را روی سایر دروسی که ضریب بالاتری دارند بگذارند. توجه نمایید که درست است که اهمیت زمین‌ شناسی در کنکور کم می‌باشد و ممکن است که این در تاثیر آن‌چنانی در رتبه‌ی قبولی شما نداشته باشد، اما به‌ هر حال شما نمی‌توانید تاثیر زمین‌ شناسی در کنکور را نادیده بگیرید زیرا به ‌هر حال اگر شما بتوانید در این درس درصد بالایی را کسب کنید، این‌ موضوع می‌تواند در رتبه‌ی نهایی شما تاثیرگذار باشد. معمولاً داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندان ‌پزشکی را دارند، زیاد به درس زمین‌شناسی اهمیت نمی‌دهند، اما اگر شما جز آن دسته از داوطلبانی می‌باشید که می‌خواهید در رشته داروسازی قبول شوید، باید حتما درس روان ‌شناسی را جدی بگیرید زیرا این درس تاثیر بسیار زیادی در قبولی شما خواهد داشت.اگر می خواهید بهترین کتاب را در زمینه زمین شناسی پیدا کنید مقاله “بهترین کتاب های کمک آموزشی نظام جدید و قدیم کنکور ۱۴۰۰” بخوانید.

کتاب زمین شناسی

اهمیت زمین ‌شناسی در کنکور

پیش‌تر نیز ما به این نکته اشاره کردیم که معمولاً داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندان‌پزشکی را دارند اهمیت چندانی به درس زمین شناسی نمی‌دهند زیرا این در تاثیر آن‌چنانی در قبولی آن ‌ها ندارد و همچنین جزو ملزومات قبولی آن ‌ها نیز نمی‌باشد، اما اگر شما جزء دسته دوم داوطلبان هستید که می‌خواهید رشته داروسازی را نیز در زیر مجموعه رشته ‌های مورد علاقه خودتان قرار دهید، باید حتما درس زمین ‌شناسی را مطالعه نمایید. توجه نمایید که شما برای قبولی در رشته داروسازی در کنکور در درس زمین ‌شناسی باید درصدی حدود سی الی پنجاه را به دست بیاورید. طبیعی است که بالاتر رفتن درصد پاسخ ‌دهی شما می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی رتبه شما داشته باشد. به‌ هر حال این درس، جزو درس ‌های نسبتاً ساده‌ای می‌باشد که تاثیر قابل توجهی در قبولی داوطلبان دارد اگر شما نیز کنکوری می‌باشید که می‌خواهید در رشته تجربی کنکور دهید سعی کنید که حتما حداقل کمی تسلط روی درس زمین‌ شناسی داشته باشید تا بتوانید در حد نیاز درصد قابل ‌قبولی از این نقش را بگیرید. توجه نمایید که داروسازی نیز یکی از رشته ‌های بسیار پرطرف‌دار و مناسب است و ممکن است شما مجبور شوید که به تحصیل در این رشته بپردازید.

زمین

نحوه مطالعه درس زمین ‌شناسی در کنکور

بعد از این‌ که شما در رابطه با اهمیت زمین‌ شناسی در کنکور دانستید، حال بهتر است که در رابطه با نحوه مطالعه این درس نیز اطلاعاتی کسب کنید. این درس تقریباً جزو درس ‌های حفظی دسته‌ بندی می‌شود و شما برای خواندن آن باید از قوانین دروس حفظی تبعیت کنید. در مرحله اول شما باید به‌ صورت روزنامه وار مباحث را بخوانید و سعی کنید که اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با مباحث این کتاب به دست بیاورید تا بتوانید با پیش ‌زمینه به خواندن دروس بپردازید. یک‌ بار با دقت کامل از روی متون، عکس ‌ها، و جدول ‌ها، روخوانی کنید و سعی کنید که تمامی مطالب را به ذهن خودتان بسپارید. در این مرحله از درس ‌خواندن برای زمین‌شناسی شما باید تمامی مباحثی که در کتاب وجود دارد را درک کنید تا بتوانید آن ‌ها راحت‌تر به‌ خاطر بسپارید. توجه نمایید که در درس زمین‌ شناسی در کنکور اشکال و تصاویر و جدول‌ ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند پس سعی کنید که آن ‌ها را دست ‌کم نگیرید و حتما آن‌ ها مورد توجه خودتان قرار دهید. در مرحله بعد شما می‌توانید از مباحثی که آن ‌ها را خوانده‌اید خلاصه بردارید‌. خلاصه به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌ تر مباحث را بیاد بیاورید و در کمترین زمان مباحثی که خوانده‌اید را دوره کنید. خلاصه ‌نویسی در خواندن درس زمین‌ شناسی در کنکور بسیار مهم و حیاتی می‌باشد و به شما کمک خواهد کرد تا یک نسخه فشرده از کتاب را داشته باشید. بعد از خلاصه‌ نویسی نیز سعی کنید تست زدن بپردازید تا بتوانید مهارت خودتان را در پاسخ ‌گویی به سوالات نیز بسنجید.

زمین شناسی

استفاده از تکنیک بودجه ‌بندی

توجه نمایید که در درس زمین‌ ‌شناسی شما باید به بودجه ‌بندی بپردازید. بودجه ‌بندی شامل مشخص کردن مباحث از مهم‌ترین به کم ‌اهمیت ترین میشود. شما با این کار میتوانید دید بازی نسبت ‌به مباحث داشته باشید. در این زمینه شما باید از پر اهمیت ‌ترین درس شروع به خواندن کنید، و مطالعه را به سمت کم‌اهمیت ادامه دهید تا بتوانید در زمانی ‌که در دست دارید بهترین نتیجه و بازدهی را بگیرید. توجه نمایید که شناخت مباحث پر اهمیت در این زمینه به شما کمک خواهد کرد تا شانس بالا بردن درصد خودتان را بیشتر کنید و همین موضوع برای شما کافی خواهد بود. توجه نمایید که در این در شما به‌ هیچ ‌عنوان نباید افراط مطالعاتی داشته باشید. سعی کنید درس زمین‌ شناسی را به ‌عنوان یک روزنامه و یا کتاب در نظر بگیرید و در اوقات تفریح خودتان آن را بخوانید. ساعت مطالعه‌ای که شما به این درس اختصاص می‌دهید نباید از سایر از ساعات سایر دروس تخصصی شما بیشتر شود زیرا این درس کمترین ضریب را دارد؛ اما به ‌هر حال جزو دروس تخصصی در کنکور می‌باشد و شما به‌ هیچ ‌عنوان نباید اهمیت زمین‌شناسی در کنکور را نادیده بگیرید زیرا ممکن است که در این ‌صورت آسیب ‌هایی را ببینید که جبران کردن آن‌ ها برای شما بسیار سخت خواهد بود و حتی ممکن است شما را یک‌ سال دیگر پشت کنکور نگه دارد. سعی کنید که در هفته حدود چهار یا پنج ساعت را به خواندن این درس اختصاص دهید و این زمان را بیشتر نکنید تا بتوانید تعادل را در دروس تخصصی خودتان حفظ کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *