0
08338385100

زمان بندی دروس کنکور{ تخصصی و عمومی } + ۵ ترفند فوق العاده

همان‌ طور که همه شما می‌دانید، کنکور یکی از غول‌ های جوانی می‌باشد که هر جوانی که به ‌دنبال ساختن آینده خود می‌باشد، باید این غول را شکست دهد. توجه نمایید که موفقیت در کنکور تنها به خواندن همیشگی دروس بستگی ندارد؛ بلکه در کنار خواندنشان باید مهارت‌ های گوناگونی را نیز بیاموزید. یکی از این مهارت ‌ها که شما برای موفقیت باید حتما در آن استاد شوید، مهارت زمان بندی دروس کنکور می‌باشد. زمان بندی دروس کنکور یکی از مهارت‌ های بسیار مهم سر جلسه کنکور می‌باشد.این مهارت در کنار مهارت تکنیک تست زنی کنکور از مهم ترین مواردی است که یه دانش پذیر باید آن را در نظر داشته باشد.

توجه نمایید که تنها خواندن دروس و اطلاعات کسب کردن راجع‌ به مطالبی که در کنکور از آن‌ ها سوال طرح خواهد شد، نمی‌تواند به شما در کنکور کمک کند؛ بلکه در کنار این مطالبی که شما آموخته‌اید باید مهارت زمان بندی دروس کنکور را نیز داشته باشید تا بتوانید با یک زمان ‌بندی درست به موفقیت‌ های بسیار زیادی دست پیدا کنید. زمان بندی دروس کنکور شامل زمان‌ بندی دروس عمومی و زمان ‌بندی دروس تخصصی می‌شود که شما باید با توجه به دروس، تعداد سؤالات، و درجه سختی سوالات، یک زمان ‌بندی مناسب را سر جلسه کنکور برای خودتان طراحی کنید تا بتوانید در کنار علومی که دارید، با استفاده از یک زمان‌بندی درست تا آنجا که می‌توانید موفقیت خودتان را در این زمینه چندین برابر کنید. به‌ طور کلی کنکور شامل چندین مهارت می‌شود که شما برای موفقیت باید تمامی این مهارت را در حد متعادلی فراگیرید.

ساعت

ترفند های متناسب برای مدیریت زمان کنکور

برای مدیریت زمان دروس کنکور سر جلسه امتحان ترفند های متفاوت و گوناگونی وجود دارد که شما باید با استفاده از این ترفند ها به یادگیری زمان بندی دروس کنکور بپردازید.

۱. شما باید سر جلسه آزمون آرامش خودتان را به‌ صورت کامل حفظ کنید و به هیچ عنوان ذهن خود را سمت استرس گرفتن نبرید. استرس گرفتن باعث می‌شود که شما تمرکز خود را از دست دهید و از دست دادن تمرکز برابر است با نفهمیدن سؤال‌ ها و گزینه‌ ها که خود این‌ موضوع برابر است با از دست دادن زمان. پس در اولین مرحله برای زمان بندی دروس کنکور شما باید استرس را تا آنجا که می‌توانید از خود دور کنید. دور کردن استرس باعث استفاده صد در صد از زمان در دسترس شما می‌شود.

۲. سعی کنید که سوال ‌های سخت، وقت‌گیر، و محاسبه‌ای که مراحل بسیار زیادی را دارند تا به جواب برسند را علامت ‌گذاری کنید و وقت خود را روی سوال‌ های کوتاه‌تر و راحت‌تر خرج کنی. این‌ موضوع باعث می‌شود که شما از وقت خود نهایت استفاده را بکنید و بعد اگر وقتی اضافه آوردید می‌توانید بازگردید و این سوال ‌ها را پاسخ دهید.

۳. ‌سعی کنید که ترتیب دفترچه را حفظ کنید و به‌ هیچ‌ عنوان جسته‌ و گریخته پاسخ ندهید. برخی از داوطلبان سعی می‌کنند که ترتیب دفترچه را به‌ هم بریزند و دروس را به ترتیبی که می‌خواهند، پاسخ دهند. این کار باعث به هم‌ ریختگی اعصاب و بی‌نظمی در ذهن و دفترچه شما می‌شود، این می‌تواند آسیب ‌های جبران‌ناپذیری را برای شما داشته باشد، پس بهتر است برای عملی کردن زمان بندی دروس کنکور، ترتیب سوالات هر درس را بهم نریزید و سوال را به همان ترتیبی که در دفترچه  وجود دارند پاسخ دهید. توجه نمایید که اگر شما آزمون ‌های آزمایشی را مورد استفاده خود قرار داده باشید می‌توانید به‌ راحتی و بدون هیچ مشکلی ترتیب سوالات در دفترچه را در ذهن خود بسپارید که این ‌موضوع باعث نظم در ذهن شما می‌شود پس سعی کن که به‌ هیچ ‌عنوان این نظمی که از قبل در ذهن شما به‌وجودآمده است را به‌ هم نریزید زیرا این‌موضوع می‌تواند آسیب ‌های زیادی را به شما وارد کند.

تایم بندی در کنکور

۴. رعایت زمان بندی دروس کنکور یکی دیگر از روش ‌های زمان ‌بندی می‌باشد‌. این‌ موضوع به این معنی است که شما هر چقدر که برای یک درس وقت دارید دقیقاً از همان مقدار وقت برای پاسخ‌گویی استفاده کنید و سعی کنید که از وقت دروس دیگر کم نکنید. این ‌موضوع به این معنی است که شما برای مثال برای هر درس عمومی حدوداً یک ربع وقت دارید پس سعی کن که سر یک ربع درس را به پایان برسانید و به سراغ درس دیگر بروید. این‌ موضوع باعث می‌شود که شما حد تعادل درصد های خودتان را حفظ کنید که این ‌موضوع در رتبه‌بندی شما بسیار مهم می‌باشد.

۵. یکی دیگر از نکات برای زمان‌بندی دروس کنکور استفاده از استراتژی‌ های گوناگون برای پاسخ به سوالات می‌باشد. برای مثال برای دروس محاسباتی شما می‌توانید از روش ‌های حل مسئله کوتاه‌تر استفاده کنید تا بتوانید تا آنجا که می‌توانید در زمان‌بندی خود صرفه‌ جویی کنید‌. این روش ‌ها در کتاب‌ ها و ویدیو های آموزشی و کلاس ‌های گوناگون آموزش داده می‌شوند که شما می‌توانید از آن‌ ها استفاده کنید.

زمان ‌بندی دروس کنکور چگونه است؟

توجه نمایید که در کنکور سراسری هر رشته زمان ‌بندی متفاوتی را دارد و داوطلبان هر رشته باید از روش ‌های گوناگون برای زمان بندی دروس کنکور استفاده کنند تا بتوانند در کنکور سراسری به موفقیت برسد. در کنکور های سراسری تعداد سوالات عمومی برای همه داوطلبان در همه رشته ‌ها برابر می‌باشد و هر داوطلب در هر رشته‌ای، دارای صد سوال عمومی می‌باشد که حدود هفتاد و پنج دقیقه برای پاسخ به این سوالات زمان دارد. اما در زمینه سوال ‌های تخصصی، مدت ‌زمان داوطلبان برای پاسخ‌گویی به سوالات متفاوت می‌باشد. برای مثال داوطلبان کنکور تجربی و ریاضی صد و هفتاد و پنج دقیقه، هنر و انسانی صد و شصت و پنج دقیقه، و گروه آزمایشی زبان صد و پنج دقیقه برای پاسخ ‌گویی به سوالات زمان دارند.

شما می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان در هر رشته‌ای که در آن در حال تحصیل هستید، یک زمان بندی دروس کنکور مناسب برای خودتان طراحی کنید تا بتوانید در سر زمان مشخص ‌شده، آن درس را رها کنید و سراغ درس دیگر بروید. برای مثال برای هر درس عمومی شما باید یک ربع زمان قرار دهید، اگر از روش دیگری برای زمان‌بندی استفاده می‌کنید می‌توانید مدت‌زمان مورد نظر را به سلیقه و خواسته خودتان تغییر دهید؛ اما شما باید توجه نمایید که این تغییر باید از قبل تثبیت ‌شده باشد و شما باید آزمون خطای این نوع زمان‌بندی دروس کنکور را انجام داده باشید تا سر جلسه کنکور هیچ‌ گونه مشکلی از این نظر نداشته باشید.

تاثیر زمان در کنکور

زمان ‌بندی دروس کنکور چقدر اهمیت دارد؟

ما پیشتر به شما گفتیم که زمان ‌بندی دروس باعث می‌شود که شما آرامش خاطر داشته باشید و هیچ‌ گونه استرسی در رابطه با پاسخ به سوالات نداشته باشید. در ادامه شما با استفاده از زمان بندی دروس کنکور می‌توانید به تمام سوالاتی که آن ‌ها را بلد هستید، پاسخ دهید و در ادامه اگر وقت اضافه‌تری داشتید می‌توانید تمرکز خود را روی سوال ‌های سخت بگذارید. پس با زمان بندی دروس کنکور شما از تمام دانسته ‌های خود به‌ طور مثبت استفاده می‌کنید. در مرحله بعد علاوه ‌بر این موارد شما با استفاده از زمان‌بندی دروس کنکور می‌توانید رتبه خود را نیز بالاتر ببرید. توجه نمایید که الگوریتم‌ های رتبه‌بندی به صورتی کار می‌کنند که میانگین درصد برای آن ‌ها بسیار مهم است. برای مثال شما باید تراز خود را در تمام دروس به ‌صورت متعادل نگه دارید و یک درس را صد در صد و درس دیگر را صفر درصد نزنید. تحقیقات نشان می‌دهد که اگر شما در این دو درس به ‌صورت پنجاه پنجاه سوالات را پاسخ دهید، رتبه‌بندی شما بسیار بهتر می‌شود و پایین تر میآید. پس شما باید سعی کنید که حتما زمان‌بندی دروس کنکور را جدی بگیرید زیرا این زمان‌ بندی تاثیر بسیار زیادی در رتبه‌ی شما دارد. شما حتی می‌توانید با زمان ‌بندی درست، وقت کمی که روی خواندن دروس را گذاشته‌اید را جبران کنید.

تاثیر هوش در بهتر شدن رتبه

درست است که هوش هر داوطلب در فراگیری مطالب و نحوه تست‌ زنی او تاثیرگذار می‌باشد، اما منظور ما از باهوش بودن هوش درسی نیست. باهوش بودن به این معنی است که هر داوطلب بتواند مدیریت و زمان بندی دروس کنکور را سر جلسه آزمون یاد بگیرد. چه ‌بسا بسیاری از دانش ‌آموزان و داوطلبان کنکور تلاش بسیار زیادی کردند و تمام مباحث کنکور را از بر می‌باشند، اما متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با مدیریت زمان دروس کنکور نتوانستند از صد در صد علم خودشان سر جلسه استفاده کنند و متاسفانه نتایج خوبی را نگرفته‌اند. بالعکس بسیاری از دانش‌آموزان حتی با اطلاعات کمی در رابطه با مباحث درسی دروس کنکور، توانستند که با مدیریت زمان و مدیریت سهمیه ‌بندی سوالات، تا آنجا که می‌توانند رتبه ‌های خودشان را بالاتر ببرند و نسبت ‌به تلاش خودشان رتبه خوبی را کسب کنند. همان‌ طور که پیش‌تر نیز گفتیم، سر جلسه‌ی کنکور تمرکز خود را تنها روی یک درس یا دو درس نگذارید و سعی کنید که از تمام دروس حداقل سه الی چهار سوال را پاسخ دهید تا بتوانید تعادل نسبی میان درصد های کنکور خود را حفظ کنید زیرا این ‌موضوع تاثیر بسیار زیادی در رتبه نهایی کنکور شما خواهد داشت. یک داوطلب باهوش داوطلبی است که سعی می‌کند تمامی مهارت‌ های کنکور را به‌ صورت کاملاً متعادل و مناسب فراگیرد تا بتواند با استفاده از این اصول متناسب سر جلسه کنکور به ‌صورت استاندارد یک رتبه خوب را کسب کند و عملکرد خوبی را داشته باشد. یک داوطلب باهوش داوطلبی است که سعی می‌کند تمامی مهارت‌ های کنکور را به‌ صورت کاملاً متعادل و مناسب فراگیرد تا بتواند با استفاده از این اصول متناسب سر جلسه کنکور به ‌صورت استاندارد یک رتبه خوب را کسب کند و عملکرد خوبی را داشته باشد.

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با هوش هیجانی دریافت کنید پیشنهاد ما به شما مقاله هوش هیجانی از وب سایت متمم می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *