0
08338385100

معرفی جامع رشته شیمی آلی

یکی از رشته ‌های پر طرف‌ دار برای افرادی که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند، رشته شیمی آلی می‌باشد. این رشته یکی از زیر شاخه ‌های رشته‌ی شیمی می‌باشد که افراد بسیار زیادی را به سمت خودش جذب کرده ‌است. به‌ طور کلی رشته شیمی آلی مجموعه دانشی را شامل می‌شود که این علوم در رابطه با ترکیبات کربن و یا سایر مواد آلی سخن می‌گوید. جالب است بدانید عنصر اصلی‌ که با ترکیبات کربن مواد آلی را تشکیل می‌دهد، هیدروژن می‌باشد. در گذشته بسیار دور به موادی که ریشه گیاهی و یا حتی حیوانی داشتند مواد آلی و یا ارگانیک گفته می‌شود. امروزه مواد آلی قابلیت این را دارند که از طرق مختلف مانند لابراتوارهای صنعتی و آزمایشگاهی نیز تولید شوند. در صنعت آزمایشگاه مواد آلی به کمک مواد معدنی و سنتز شدن تولید می‌شوند. اگر بخواهیم بیشتر در رابطه با این رشته بدانیم، شاید دانستن این نکته جالب باشد که در فرهنگ لغت فارسی کلمه‌ی عالی از لغت آلت گرفته ‌شده است، و به هر موجودی که دارای اعضای مختلف باشد اطلاق می‌شود. ترکیبات آلی نیز شاخه‌ای از ترکیبات شیمی آلی می‌باشند. به‌ طور کل این رشته که از رشته ‌های مهم و تاثیر گذار در صنعت و تولیدات مواد گوناگون می‌باشد و تاثیر بسیار زیادی در بهتر شدن شرایط تحقیقات و علوم دارد.

شیمی آلی

نکاتی در رابطه با مواد آلی

مواد آلی از منابع آلی بدست می‌آیند، این مواد در ویژگی ‌هایی مشترک می‌باشند که باعث می‌شود یک نام مشترک به آن‌ ها اطلاق شود. تمام مواد آلی دارای عنصر کربن می‌باشند. دو منبع بسیار بزرگ از مواد آلی، نفت و زغال ‌سنگ هستند که از آن‌ ها سایر مواد آلی با ترکیبات ساده‌تر تامین می‌شود. این دو ماده فسیلی که جزء سوخت‌ های فسیلی نیز قرار می‌گیرند جزء مواد آلی هستند و از تجزیه جانوران و سایر گیاهان به‌ وجود آمده‌اند. این مواد و ترکیبات آلی ساده  به ‌عنوان مصالح ساختمانی برای ساخت مواد پیچیده‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در ادامه رشته شیمی آلی، علم ترکیب عنصر کربن با سایر عناصر مانند اکسیژن، هالوژن ها، هیدروژن، نیتروژن، و فلزات مانند گوگرد و فسفر و همچنین فلزاتی مثل پالادیوم، مس، منیزیم، و سایر فلزها نیز در ترکیبات آلی را داریم. همچنین الکل ‌ها، طرح‌ ها، هیدروکربن ‌ها، کتون ها، و سایر مواد این ‌چنینی نیز جزء مواد آلی هستند. امروز از دانش شیمی آلی در رنگ‌سازی، جوهر سازی، کاغذ سازی، مواد غذایی، پوشاک، پتروشیمی، مواد لاستیکی و پلاستیکی، داروسازی، پزشکی، و ده ‌ها صنعت دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد میکنیم نگاهی نیز به بررسی جامع و کامل رشته مهندسی الکترونیک بیندازید.

آینده شغلی و بازار کار رشته شیمی آلی

پیش‌ تر ما در رابطه با زمینه ‌هایی که در آن ‌ها از علم شیمی آلی استفاده می‌شود سخن گفتیم. تمامی این زمینه ‌ها یک فرصت شغلی و بازار کار برای افرادی می‌باشد که در حال تحصیل در رشته شیمی آلی می‌باشند و یا حتی تحصیلات خودشان را به پایان برده‌اند. به‌ طور کلی شیمی آلی رنگ، دارو، کاغذ، مرکب، بنزین، لاستیک، پوشاک، غذا، و بسیاری از زمینه های دیگر را در برمی‌گیرد. به عبارت ساده‌تر، شیمی آلی در تمام زندگی ما نقش بسیار زیادی دارد پس بازار کار این رشته بسیار گسترده و بزرگ می‌باشد که این رشته را به یکی از رشته‌ های پرطرف‌دار تبدیل کرده‌است. برای مثال فارغ‌التحصیلانی که در رشته شیمی آلی فارغ ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند در مراکز داروسازی برای کمک به سنتز دارو ها و مواد آرایشی بهداشتی مشغول به کار شود. یا این ‌گونه افراد می‌توانند در آزمایشگاه شناسایی مواد شیمیایی کنترل کیفی، و یا حتی در تولید دارو ها و سایر محصولات شیمیایی فعالیت کنند. پس بازار کار این رشته بسیار گسترده و فراوان می‌باشد و افراد فارغ‌التحصیل در این رشته می‌توانند به ‌راحتی و بدون هیچ مشکلی در زمینه مورد علاقه خودشان مشغول به کار شوند.

درآمد رشته شیمی آلی چقدر است؟

آزمایشات شیمی

افرادی که در رشته شیمی آلی فارغ‌التحصیل می‌شوند و به ‌دنبال کار می‌گردند باید این نکته را مد نظر خودشان داشته باشند که این رشته یکی از رشته‌ های بسیار گسترده می‌باشد. در مرحله اول این‌ گونه افراد باید مشخص کنند که در چه زمینه‌ای استعداد دارند و تخصص آن‌ ها در چه زمینه‌ای بالاتر می‌باشد؛ بعد رشته مورد نظر خودشان مشغول به کار شوند. توجه نمایید که به دلیل گسترده بودن بازار کار این رشته این افراد می‌توانند به ‌راحتی و بدون هیچ مشکلی شغل مورد نظر خودشان را پیدا کنند. توجه نمایید که حقوق و درآمد این رشته نیز درست مانند سایر رشته‌ ها می‌باشد و این‌گونه افراد می‌توانند به‌ صورت استخدامی برای کنترل کیفی مواد و استخدام آزمایشگاه‌ ها درخواست دهند. پس افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند نمی‌توانند توقع حقوق آن‌چنانی و بسیار بالا را داشته باشند. توجه نمایید استخدام این‌گونه افراد راحت می‌باشد. شاید شما نیز شنیده باشید که شرکت‌ های مختص به تولید مواد نفتی و بنزینی حقوق و مزایای بسیار خوبی برای کارمندان خودشان دارند. بله این ‌موضوع تا حد بسیار بالایی درست می‌باشد و افرادی که به دنبال درآمد های بالا از رشته شیمی آلی می‌باشند می‌توانند برای استخدام شدن در شرکت نفت تلاش کنند.

شیمی

جمع ‌بندی

به‌ طور کلی رشته شیمی آلی یکی از رشته‌ های متناسب می‌باشد که برای افرادی که به شیمی علاقه ‌مند هستند می‌تواند بسیار کارآمد باشد. این رشته یک رشته بسیار شیرین و درگیر با زندگی هر روزه‌ی ما می‌باشد که آن را به یکی از رشته‌ های مناسب برای افرادی تبدیل کرده ‌است که هم به رشته شیمی و هم به دانستن در رابطه با نکات زندگی روزمره علاقمند می‌باشند، تبدیل کرده است. اگر شما قصد دارید که در این رشته تحصیلات خودتان را ادامه دهید، باید حتما این نکته را مد نظر خودتان داشته باشید که قبل‌از ورود به این رشته باید زمینه علاقه خودتان را مشخص کنید، تا بتوانید با دیدی بازتر اقدام به تحصیل در این رشته بکنید. شما باید در حین تحصیل خودتان زمینه ‌ها را برای وارد شدن به بازار کار در این رشته مهیا و آماده کنید. شما باید با افرادی که در این رشته تحصیل‌کرده‌اند صحبت کنید و در هر زمینه‌ای که علاقه‌مند به کار می‌باشید تحقیقات گوناگونی را داشته باشید. شما می‌توانید به سراغ افرادی بروید که در زمینه مورد علاقه شما در بازار کار مشغول به کار هستند. شما می‌توانید با مراجعه به محل کار شرایط کاری، حقوق، مزایا، و تخصص لازم را برای ادامه فعالیت در آن زمینه ببینید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی مسیر پیش روی آینده خودتان را مشخص کنید.

در آخر از شما دعوت میکنیم اگه در فراگیری درس شیمی به چالش برخورده اید حتما مقاله روش مطالعه شیمی؛ ۱۰ نکته‌ای که این درس را ملکه ذهن‌تان می‌کند از سایت چطور را مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *