0
08338385100

حواس پرتی حین مطالعه + روش های رفع آن

حواس‌ پرتی حین مطالعه یکی از مشکلات بسیار بزرگی است که می‌تواند گریبان ‌گیر بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان شود. برای افرادی که می‌خواهند در کنکور شرکت کنند عدم تمرکز حین مطالعه می‌تواند برای آن ‌ها گران تمام شود. پس اگر شما جزو آن دسته از دانش‌آموزان و داوطلبانی می‌باشید که می‌خواهید در کنکور شرکت کنید سعی کنید که با روش‌ هایی که ما در ادامه آن ‌ها را برای شما خواهیم گفت، تمرکز حواس حین مطالعه حفظ کنید تا بتوانید راحت‌ تر مطالب را بیاموزید. توجه نمایید که در برخی موارد جدی نگرفتن حواس ‌پرتی می‌تواند باعث گسترده‌تر شدن آن شود، و ممکن است در ادامه تمرکز کردن روی مطالبی که در حال خواندن آن‌ ها می‌باشید برای شما بسیار سخت شود؛ پس سعی کنید که با تکنیک ‌های گوناگون و متفاوت از حواس‌ پرتی حین مطالعه فرار کنید تا بتوانید دروس خودتان را راحت‌تر بخوانید و آن ‌ها را در کمترین زمان به ذهن خودتان بپردازید. توجه نمایید که حواس ‌پرتی علاوه ‌بر پایین آوردن کیفیت مطالعه شما می‌تواند زمان شما را نیز هدر دهد و همین موضوع می‌تواند برای یک کنکوری آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری را به ‌همراه داشته باشد. بسیاری از افراد که حواس ‌پرتی را به ‌عنوان یک مشکل ارثی قلمداد می‌کند و برای آن راه چاره‌ای ندارد. اما توجه نمایید که حواس‌ پرتی و نداشتن تمرکز به ‌هیچ ‌عنوان ربطی به ارث ندارند و شاید کروموزوم ‌های شما تنها یک درصد روی حواس ‌پرتی شما تاثیرگذار باشند، پس حواس ‌پرتی ذاتی نمی‌باشد و در طول زمان بدست می‌آید. پس شما می‌توانید همان ‌طور که این عادت را برگزیده‌اید، همان ‌طور نیز می‌توانید آن را دور بیندازید و جای آن را با دقت و تمرکز هنگام مطالعه عوض کنید. ما در این مطلب قصد داریم برای شما رابطه با روش ‌های کنار گذاشتن عدم تمرکز صحبت کنیم. پس ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید. از مهم ترین مواردی که باعث حواست پرتی میشود کندخوانی در زمان کنکور است اگر شما هم این مشکل را دارید مقاله “کندخوانی کنکور” را بخوانید.

درس خواندن با استرس

برای رفع حواس‌ پرتی حین مطالعه انگیزه داشته باشید

یکی از روش ‌هایی که می‌تواند باعث رفع حواس‌ پرتی حین مطالعه شود این است که شما با قدرت و انگیزه به خواندن دروس بپردازید. توجه نمایید که شما میتوانید هر روز صبح رشته و دانشگاهی که مورد علاقه شما می‌باشد را در ذهن خودتان تصور کنید و خودتان را در بهترین جایگاهی که می‌توانید بدست بیاورید، ببینید. این‌ موضوع به شما کمک خواهد کرد تا انگیزه خودتان را باز پس گیرید و همین موضوع می‌تواند ذهن شما را از حواس ‌پرتی دور کند و به شما کمک کند تا تمام توان خودتان را روی خواندن مطالب بگذارید. توجه نمایید که داشتن انگیزه همچنین انرژی کافی برای گذراندن لحظات سخت را به شما خواهد داد و به شما کمک می‌کند تا توانایی لازم برای پشت سر گذاشتن دروس سخت را داشته باشید. توجه نمایید که اگر شما برنامه ‌ریزی همراه با انگیزه انجام آن داشته باشید، علاوه‌ بر بالاتر بردن کیفیت مطالعه خودتان می‌توانید در زمان خود نیز صرفه‌ جویی کنید و همین صرفه‌ جویی در زمان نیز یکی دیگر از نکات مثبت حذف کردن حواس‌پرتی حین مطالعه می‌باشد. توجه نمایید که در زمینه نگه‌داشتن انگیزه سعی کنید که صبح‌ ها مطالعه را با درسی شروع کنید که به آن علاقه دارید. به‌ هیچ‌ عنوان به سراغ درس ‌هایی که زیاد آن‌ ها را دوست ندارید نروید، زیرا این‌ موضوع انرژی شما را در اول صبح می‌گیرد و همین موضوع می‌تواند باعث شود شما در طول روز به حواس‌ پرتی حین مطالعه دچار شوید.

حواس پرتی در درس خواندن

در زمان و مکان مناسب مطالعه کنید

یکی دیگر از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در عدم حواس‌ پرتی حین مطالعه دارد خواندن دروس و مطالب در یک محیط متناسب می‌باشد. توجه نمایید که شما باید ساعت مطالعه مناسب در طول روز را برای خودتان مشخص کنید. در این زمینه شما میتوانید از روش آزمون‌ و خطا استفاده کنید و بعد از مدتی متوجه شوید که در کدام ساعات روز شما راحت‌تر مطالب را می‌آموزید. همچنین سعی کنید این کار را برای مکان مناسب در خانه خودتان نیز انجام دهید. ممکن است شما در یک گوشه اتاق مطالعه‌تان راحت‌ تر مطالب را بیاموزید اما در گوشه‌ای دیگر خواندن و فهمیدن مطالب برای شما سخت‌تر باشد؛ پس سعی کنید که این‌ موضوع را نیز برای خودتان مشخص کنید تا بتوانید راحت‌تر مطالب و دروس را بخوانید. توجه نمایید که بسیاری از افراد می‌گویند که راندمان یادگیری مطالب در طول روز بیشتر از شب می‌باشد، اما بسیاری از افراد نیز راحت‌تر هستند که مطالب و دروس را در شب بخوانند. پس توجه نمایید در این زمینه ممکن است که تفاوت‌ هایی میان دانش‌آموزان وجود داشته باشد و شما باید دقت نمایید که با توجه به این موارد یک مکان مناسب را برای مطالعه خودتان انتخاب کنید و در زمان متناسبی به خواندن مطالب بپردازید تا بتوانید از حواس‌ پرتی حین مطالعه جلوگیری کنید و بتوانید راحت ‌تر و با تمام انرژی درس بخوانید.

موبایل و سایر ابزار های گمراه‌ کننده را کنار بگذارید

شلوغ بودن

توجه نمایید که تلفن‌ همراه، لپ‌تاپ، تلویزیون عوامل اصلی حواس‌پرتی حین مطالعه می‌باشند. اگر شما می‌خواهید که تمام توان و انرژی خودتان را روی خواندن مطالب بگذارید باید سعی نمایید که تمام ابزار ها و وسایل گمراه‌ کننده را از خودتان دور کنید تا بتوانید تمام تمرکز خودتان را روی خواندن مطالب قرار دهید. توجه نمایید که ممکن است حتی با یک چک کردن کوچک تلفن ‌همراه و یا یک مکالمه کوتاه تمام تمرکز و انرژی که شما برای درس‌خواندن نیاز دارید از بین برود و این ‌موضوع می‌تواند برای شما بسیار مضر باشد، زیرا باز‌پس ‌گیری انرژی و تمرکز از دست‌رفته بسیار زمان ‌بر خواهد بود. پس سعی کنید که هنگام مطالعه تلفن ‌همراه خودتان را خاموش کنید و به ‌هیچ ‌عنوان به سراغ آن نروید. در این زمینه حتی می‌توانید آن را به یکی از اعضای خانواده خودتان بدهید و از آن ‌ها بخواهید تا سر ساعت مقرر آن را به شما پس ندهند. پس اگر شما به ‌دنبال عدم حواس‌ پرتی حین مطالعه می‌باشید باید تمامی این روش ‌ها را جدی بگیرید و تمام انرژی خودتان را روی استفاده از روش ‌هایی که گفته شد بگذارید، تا از حواس‌ پرتی حین مطالعه جلوگیری کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *