0
08338385100

جمع بندی کنکور ۱۴۰۰

یکی از دوران ‌های بسیار مهم و غیر قابل انکار برای موفقیت در کنکور، زمان جمع ‌بندی کنکور می‌باشد. بعد از این ‌که دانش‌آموزان خودشان را برای کنکور آماده کرده‌اند و تا حدی که نیاز دارد دروس خودشان را خواندند، باید در مرحله بعد به تثبیت دروس بپردازند. مرحله تثبیت دروس در ذهن و به‌ خاطر آوردن آن ‌ها برای همیشه، جمع‌ بندی نام دارد. در جمع ‌بندی کنکور علاوه‌ بر دسته ‌بندی شدن مطالب، ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان نیز کاملاً مرتب می‌شود و این ‌موضوع یاد آوری مطالب را برای آن‌ ها آسان‌تر می‌کند. با استفاده از جمع‌بندی دانش‌آموزان می‌توانند در کسری از ثانیه مطالبی که قبلاً خوانده‌اند را به‌ راحتی و بدون هیچ مشکلی و با دقت بسیار بالایی به یاد بیاورند. پس استفاده از این روش برای موفقیت در کنکور بسیار مهم و حیاتی می‌باشد و هیچ‌کس نمی‌تواند نقش مهم دوران جمع ‌بندی کنکور را انکار کند و یا حتی آن را بی ‌ارزش سازد. برای این دوران روش ‌های گوناگون و مراحل متفاوتی وجود دارد که هر کس می‌تواند با توجه به سلیقه خود از این روش ‌ها و مراحل استفاده کند. علاوه ‌بر وجود روش‌ ها و مراحل کتاب‌ ها و منابع گوناگونی نیز برای زمان جمع ‌بندی کنکور وجود دارد که نویسندگان گوناگونی با توجه به مطالب و منابعی که قبلاً آن ها را انتشار داده‌اند به جمع ‌بندی این منابع می‌پردازند. در زمان جمع ‌بندی کنکور علاوه ‌بر جمع‌ بندی مطالب فراگرفته ‌شده، شما باید به تست‌ زنی کنکورهای سالهای پیش نیز بپردازید و قدرت تست‌ زنی خود را نیز بسنجید. بعد از جمع بندی دروس حالا باید در جلسه کنکور حاضر شوید پس به شما پیشنهاد میکنیم مقاله زمان بندی کنکور را در سایت مطالعه کنید که در سر جلسه کنکور به مشکل بر نخورید.

جمع بندی کتاب ها

چرا به جمع ‌بندی کنکور نیاز داریم؟

توجه نمایید که زمان متناسب برای شروع جمع ‌بندی حدوداً یک ماه قبل‌از برگزاری کنکور سراسری می‌باشد که دانش‌آموزان باید در این مرحله شبیه‌ ساز کنکور سراسری خودشان را پیش ببرند تا بتوانند خود را در شرایط کنکور بسنجند تا متوجه شوند که چگونه می‌توانند از علوم و دانش ‌های خودشان استفاده کنند، و ارزیابی کنند که بازدهی آن‌ها تا چه حد می‌باشد. پس در دوران جمع ‌بندی کنکور دانش‌آموزان باید علاوه‌ بر جمع ‌بندی و دسته ‌بندی دروس در ذهن خودشان، شبیه‌سازی کنکور را نیز در دستورکار خودشان قرار دهند. توجه نمایید که برای موفقیت در کنکور تنها داشتن یک شروع مناسب کافی نیست. چه ‌بسا افراد بسیار زیادی دارای شروعی طوفانی و بسیار مناسبی بودند اما در ادامه پشتکار خود را از دست دادند و یا به‌ عبارت ‌دیگر خسته شده‌اند؛ و بالعکس در دسته دیگری از افراد، دانش‌آموزش شروع بسیار مناسبی نداشتند اما در ادامه توانستند که با برنامه‌ریزی پشتکار و تلاش یک مسیر متناسب را برای خودشان طراحی کنند و توانستند که به موفقیت‌ های بسیار زیادی در کنکور دست پیدا کنند. این انتخاب شماست که می‌خواهید خود را در کدام دسته قرار دهید پس به‌ طور کلی داشتن پشتکار و تلاش علاوه ‌بر جمع ‌بندی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت شما در کنکور داشته باشد و می‌تواند آینده شما را تضمین کند.

جمع بندی در زمان کنکور

جمع بندی چیست؟

در معنای لغوی جمع ‌بندی کنکور یعنی این ‌که شما اطلاعاتی که از قبل آن‌ ها را فراگرفته‌اید و با تحلیل و بررسی درست بودن آن ‌ها را پذیرفته‌اید را در ذهن خود دسته‌بندی کنید. این دسته‌بندی باید به صورتی باشد که شما بتوانید به ‌راحتی و بدون هیچ مشکلی به اطلاعاتی که در ذهن شما ثبت شده‌اند دسترسی پیدا کنید. دسترسی شما باید با کیفیت بسیار بالا، بدون خطا، و در کمترین زمان باشد تا بتواند تا آنجا که می‌شود به شما در جلسه کنکور کمک کند. توجه نمایید که اگر مرحله جمع ‌بندی کنکور نباشد حتی اگر شما سال ‌های زیادی را وقف کنکور کرده باشید و مطالب درسی را فرا گرفته باشید نمی‌توانید بدون کمک گرفتن از این روش به موفقیت برسید.منابع بسیار زیادی برای کمک به شما برای جمع ‌بندی کنکور های مختلفی مانند جمع ‌بندی کنکور ریاضی، جمع ‌بندی کنکور تجربی، جمع ‌بندی کنکور انسانی،  و جمع‌بندی سایر کنکور ها برای شما وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ ها کار جمع ‌بندی را برای خودتان راحت کنید. پس به ‌طور کل جمع‌ بندی مناسب و خوب برابر است با مرتب کردن اطلاعات در ذهن و استفاده مناسب از آن‌ ها در زمان نیاز.

چگونه برای جمع ‌بندی آماده شویم؟

داوطلبان کنکور معمولاً هنگامی‌ که مدت‌زمان بسیار زیادی به کنکور باقی‌ مانده است هیچ‌گونه استرسی ندارد و بدون هیچ مشکلی و بدون هیچ عجله‌ای به خواندن و فراگرفتن دروس مورد نیاز برای جلسه کنکور می‌پردازند. اما با نزدیک شدن به دوران کنکور استرس بسیار زیادی آن‌ ها را فرامی‌گیرد و بسیاری از داوطلبان را دچار هیجانات منفی می‌کند. برخی از دانش‌آموزان به درس‌ های خوانده نشدن نشده خود می‌نگرند و با استرسی که این حجم از درس ‌های خوانده نشده به آن ‌ها وارد می‌کند، تمام روحیه خود را می‌بازد و متأسفانه باعث خرابی و از بین رفتن تمام تلاش‌ های خودشان می‌شوند. شما باید توجه نمایید که در زمان جمع ‌بندی کنکور شما باید تمام درس‌ های خوانده نشده خود را کنار بگذارید زیرا خواندن مطالب جدید در این مدت‌ زمان کم غیرممکن می‌باشد و به‌ هیچ‌ عنوان در ذهن شما باقی نخواهد ماند. شما باید بعد از این ‌که مطالب درسی را تا آنجا که توانستید خواندید، در زمان جمع ‌بندی کنکور باز گردید و تمام مطالبی که حداقل یک ‌بار آن‌ ها را با دقت بسیار بالایی فراگرفته‌اید را دوره کنید تا بتوانید آن‌ ها را در ذهن خود تثبیت کنید. برخی از دانش‌آموزان متأسفانه در زمان منتهی به کنکور سعی می‌کنند که مطالب بسیار زیادی را فراگیرند و این استرس باعث از بین رفتن مطالب فراگرفته می‌شود. پس این‌ گونه دانش ‌آموزان نه‌ تنها نمی‌توانند از مطالبی که تازه آن‌ ها را خوانده‌اند سودی دریافت کنند، بلکه ممکن است به دلیل عدم جمع ‌بندی کنکور، مطالب قبلی را نیز فراموش کنند که این‌ موضوع می‌تواند آسیب‌ های جبران‌ناپذیری را به دانش آموزان وارد کند.

چگونه باید جمع بندی کنیم؟

بررسی نکات مهم قبل ‌از جمع ‌بندی

تا این ‌جای کار ما سعی کردیم که برای شما در رابطه با اهمیت جمع ‌بندی کنکور و نحوه جمع ‌بندی صحبت کنیم؛ حال ما می‌خواهیم نکات بسیار مهم و مفیدی را به شما بگوییم تا شما بتوانید با استفاده از این نکات جمع ‌بندی خودتان را با کیفیت ‌تر انجام دهید و بازدهی جمع‌ بندی را بالاتر ببریم.

۱. سعی کنید که از روز های تعطیل خود نهایت استفاده را ببرید. روز های تعطیل فرصت بسیار مناسبی برای مطالعه شما هستند و این مسئله می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در کیفیت جمع بندی شما داشته باشد. توجه نمایید انجام دادن درست وظایف در دوران جمع ‌بندی کنکور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس شما باید به روش درستی و با رعایت نکات ریز شروع به جمع‌ بندی دروس خودتان بکنید. سعی کنید که برنامه‌ریزی داشته باشید و از تمام ظرفیت ‌های روز خودتان استفاده کنید. یک ماه تفریح نکردن هیچ ضرری به شما وارد نخواهد کرد. پس سعی کنید که در ماه آخر کنکور تفریحات خود را کنار بگذارید و تنها به استراحت ذهنی خودتان بپردازید و درس بخوانید.

نکات جمع بندی کنکور

۲. سعی کنید در دوران جمع ‌بندی کنکور تمام مطالبی که از طریق حافظه‌ی بینایی، یعنی آنچه قبل‌از آن با چشم خود دیده‌اید و حافظه شنوایی، آنچه شما قبلاً با گوش خود شنیده‌اید را مرور کنید و مطالب جدید را کنار بگذارید. همچنین مرور شما نباید خیلی سرسری و سریع باشد و یا خیلی ریز و با جزئیات شما باید. نکات را طوری بخوانید که آن ‌ها را یادآوری کنید و با کمی فکر کردن روی آن ‌ها، آن‌ ها را در ذهن خود تثبیت کنید و بعد آن‌ ها را کنار بگذارید تا بتوانید در روز کنکور از آن‌ ها استفاده کنید.

۳. توجه نمایید که در دوران جمع ‌بندی کنکور ساعات درس‌خواندن شما باید بالاتر رود و شما باید تلاش بیشتری بکنید. سعی کنید که حداقل روزی یازده الی سیزده ساعت درس بخوانید، اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید به این معنی است که شما در حال تلف کردن وقت خود هستید پس سعی کنید که در یک ‌ماه آخر تمام فعالیت ‌های غیر درسی خودتان را کنار بگذارید و تمام تمرکز خودتان را روی خواندن خرج کنید.

۴. برای خود برنامه‌ریزی نمایید و هیچ از سعی کنید که به ‌هیچ‌ عنوان از برنامه‌ای که برای خود نوشته‌اید خارج نشوید. سعی کنید که از آزمون ‌های سه روز یک ‌بار حتما استفاده کنید. این آزمون‌ ها به شما کمک می‌کند تا خودتان را در شرایط کنکور قرار دهید و عملکرد خودتان را در آن شرایط بسنجید.

۵. بعد از این ‌که این آزمون‌ ها را از خودتان گرفتید، آن‌ ها را تصحیح کنید و بعد به ‌صورت دقیق اشکالات و نکاتی که آن ‌ها را فراموش کرده‌اید یا در آن‌ ها اشکال ‌دارید را استخراج کنید و با روش تحلیل، آزمون را تحلیل کنید. این روش به شما کمک می‌کند که نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسید و در هنگام مرور از نقاط قوت خود سریع‌تر عبور کنید و نقاط ضعف خودتان را قوی‌تر کنید. سعی کنید که حتما علت پاسخ‌ های اشتباه خودتان را پیدا کنید و روی نقاط ضعف خودتان کار کنید. برای مثال ممکن است که بی ‌دقتی و داشتن استرس در شرایط آزمون، شرایط را برای شما سخت‌تر کند. سعی کنید که از روش های کم کردن استرس و بالاتر بردن دقت در این زمینه استفاده کنید.

جمع بندی به چه معناست؟

۶. سعی کنید که در دوران جمع ‌بندی کنکور غذای با کیفیتی را استفاده کنید و همچنین مقدار غذای خودتان را نیز بیشتر کنید. این ‌موضوع باعث می‌شود که شما دچار کمبود انرژی نشوید. سعی کنید که از غذا های پروتئینی مانند گوشت بیشتر استفاده کنید. اگر شما در حال استفاده از داروی خاص می‌باشید حتما شرایط خودتان را به پزشکتان اطلاع دهید تا با دستور او در دارو های خود را قطع کنید و یا برای مدت‌زمان معینی از استفاده از آن‌ ها بپرهیزید.

۷. توجه نمایید که در دوران جمع ‌بندی کنکور شما هم مطالب و هم سرفصل ‌ها را دوره می‌کنید‌. توجه نمایید که دور کردن این سر فصل ‌ها به همراه تست زدن به شما کمک می‌کند که تا شما مباحث مهم کتاب را بشناسید و تمرکز بیشتری روی آن‌ ها قرار دهید.

۸. توجه نمایید که اگر در دوران جمع‌ بندی نتیجه آزمون شما آن‌چنان خوب نبود، شما نباید به ‌هیچ ‌عنوان روش سه روز یک‌بار را کنار بگذارید، زیرا شما باید تست زدن را یاد بگیرید و یاد گرفتن آن کمی طول می‌کشد. مطمئن باشید که در مراحل بعدی شرایط شما بهتر خواهد شد.

۹. هنگام جمع ‌بندی کنکور شما از تمام زمان خودتان باید این استفاده صد در صد را ببرید و فراموش نکنید که برنامه‌ریزی تاثیر بسیار زیادی در بهتر شدن شرایط شما دارد.

۱۰. توجه نمایید که در زمان جمع ‌بندی کنکور به ‌هیچ ‌عنوان درس ‌ها را جا به جا نکنید. برای مثال درس ‌های عمومی را کنار نگذارید و فقط به درس ‌های تخصصی بپردازید، پیشنهاد ما به شما این است که درس ها را به ترتیبی که آن‌ ها را در دوران یادگیری دروس خوانده‌اید دوره کنید.

۱۱. در دوران جمع‌بندی برنامه شخصی اهمیت بسیار زیادی دارد شما باید با توجه به وضعیت درسی خودتان به‌  مرور مطالبی از قبلی که آن ها یاد گرفته‌اید بپردازید.

چیدن پازل

۱۲٫ در دوران جمع‌بندی اگر شما مطمئن هستید که در یک درس آن ‌قدر قوی هست که نیاز به جمع ‌بندی در آن درس ندارید می‌توانید فقط  تمرکز خودتان را روی تست زدن در آن درس خرج کنید.

۱۳. با استفاده از روش جمع ‌بندی کنکور شما مباحث مهم‌تر را بار ها مرور خواهید کرد که این ‌موضوع تاثیر بسیار زیادی در بهتر شدن شرایط درسی شما دارد. سعی کنید که حتما در حدود نیمه اول تیرماه جمع‌ بندی کنکور خودتان را به اتمام برسانید تا بتوانید اقدامات یک هفته مانده به کنکور را انجام دهید.

۱۴. اگر تا به ‌حال از یک درس اختصاصی هیچ مقداری را نخوانده‌اید، سعی کنید آن را کنار بگذارید. البته قبل‌از کنار گذاشتن آن حتما با مشاور خودتان مشورت کنید.

۱۵. ورزش کردن را به‌ هیچ ‌عنوان کنار نگذارید. ورزش کردن باعث بهتر شدن گردش خون در بدن شما می‌شود که این ‌موضوع می‌تواند انرژی مورد نیاز شما را برای شما فراهم کند.

۱۶. علاوه‌بر آزمون ‌های سه روز یک ‌بار سعی کنید که بعد از گذشت یک روز از آزمون خود نیز باز گردید و مطالبی که در آن ‌ها اشکال داشتید را دوره کنید. این ‌موضوع باعث تثبیت نقاط ضعف شما در ذهن شما می‌شود و به شما کمک می‌کند که از انجام دوباره‌ی آن‌ ها جلوگیری کنید.

۱۷. علاوه ‌بر شرکت در آزمون ‌های سه روز یک ‌بار، سعی کن که شرایط آزمون خود را نیز با شرایط کنکور مشابه کنید. برای مثال سعی کنید همان لباس ‌هایی را بپوشید که سر جلسه کنکور آن ‌ها را خواهید پوشید. این ‌موضوع تاثیر بسیار زیادی در آماده‌تر شدن ذهن شما دارد.

اگه نمیدانید کدام منابع را برای جمع بندی دروس خود انتخاب کنید پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین منابع جمع بندی را از سایت علیرضا افشار مطالعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *