0
08338385100

تنبلی مطالعه | پیشگیری و غلبه بر آن| + ۱۳ راه حل بی نظیر

تنبلی مطالعه یکی از عارضه ‌هایی است که امروزه بسیاری از دانش‌آموزان را، چه به ‌صورت مقطعی و چه به‌ صورت دائمی درگیر خود کرده‌است. توجه نمایید که تنبلی درسی یا تنبلی مطالعه عموماً در دانش‌آموزانی که برای کنکور در حال درس‌خواندن هستند دیده می‌شود که این‌ موضوع ناشی از حجم زیاد دروسی است که باید خوانده شود و سختی زیادی با خود به همراه دارد. توجه نمایید که عوامل دیگری مانند تغییر فصل ‌ها و افسردگی نیز تاثیر بسیار زیادی در تنبلی درسی دارد. اگر دانش‌آموزان و دانشجویان می‌خواهند که در عرصه زندگی خودشان موفق باشند حتما باید روش ‌ها و راه ‌های غلبه بر تنبلی مطالعه را فراگیرند. همچنین اگر شما به عنوان یک دانش آموز نگران دچار شدن به تنبلی مطالعه هستید، می‌توانید از روش ‌های پیشگیری از تنبلی درسی استفاده کنید تا هیچ‌گاه در دام این تنبلی نیافتید. عملی نشدن برنامه‌ ‌های دانش‌آموزان یکی دیگر از مواردی است که در تنبلی مطالعه آن‌ ‌ها تاثیر گذار می‌باشد. پس به‌ طور‌کل اگر شما نمی‌خواهید که دچار تنبلی درسی شوید، باید حتما یک برنامه‌ای متناسب با قابلیت ‌های خود بنویسید و آرام‌آرام شروع به سخت‌تر کردن برنامه خود کنید تا به‌ هیچ ‌عنوان دچار تنبلی مطالعه نشوید و بتوانید از صد در صد توانایی خود استفاده کنید. راستی حتما مقاله کندخوانی کنکور رو هم بخونید که نکات جالبی رو براتون داخل اون مفاله قرار دادیم.

خستگی هنگام مطالعه

معرفی سیزده راه‌ حل بی‌ نظیر برای غلبه بر تنبلی مطالعه

۱. تفکری مثبت داشته باشید. یکی از راه ‌حل‌ های غلبه بر تنبلی درسی داشتن تفکری مثبت می‌باشد. سعی کنید که هیچ‌گاه روحیه خود را از دست ندهید. تفکر منفی باعث می‌شود که شما به توانایی ‌های خودتان شک کنید و این‌ موضوع می‌تواند در نهایت شما را از راهی که پیش روی خودتان دارید دور کند. پس سعی کنید که برای غلبه بر تنبلی مطالعه تفکر خودتان را مثبت کنید. توجه نمایید که تلقین در مسیر خواندن درس بسیار تاثیرگذار می‌باشد. اگر شما به خود بگویید که درسی که من درحال خواندن آن هستم بسیار سخت است و من هیچ‌وقت نمی‌توانم آن را یاد بگیرم، طبیعی است که شما یادگیری آن را برای خودتان سخت کردید و به‌ صورت غریزی نیز مغز شما یادگیری این مطالب را پس خواهد زد. پس سعی کنید که همیشه مثبت فکر کنید.

۲. شجاعت خودتان را حفظ کنید و به ‌هیچ ‌عنوان جا نزنید. شما یک وظیفه را برعهده دارید و پذیرفته‌اید که این کار را انجام دهید، پس به‌ هیچ ‌عنوان نباید جا بزنید. یکی از علل اصلی دچار شدن به تنبلی مطالعه این است که افراد سعی می‌کنند که از مسئولیت‌ هایی که به آن‌ ها محول شده‌است سرباز زنند. سعی کنید که تمام تمرکز خودتان را روی مطالبی که آن‌ ها را خوانده‌اید متمرکز کنید و به ‌هیچ ‌عنوان به مطالبی که آن‌ ها را نخوانده‌اید فکر نکنید. سعی کنید که بدون استرس درس بخوانید.

۳. سعی کن که شرایط محیطی خودتان را بررسی کنید و عواملی که باعث  تنبلی مطالعه ‌ شما می‌شوند را از خودتان دور کنید. با دقت بسیار بالایی به عوامل محیطی دقت کنید و چیزی که باعث تنبلی مطالعه شما شده‌است را پیدا کنید و با آن مبارزه کنید. اگر در میان درس هایی که شما در حال خواندن آن‌ ها هستید، درسی وجود دارد که شما فکر می‌کنید بسیار سخت است، به ‌طور مثبت با حس‌ های منفی که آن درس به شما انتقال می‌دهد مقابله کنید و سعی کنید که مشکل خودتان را با آن درس حل کنید.

۴. در برنامه‌ریزی خودتان اولویت‌بندی داشته باشید. شما به ‌عنوان یک داوطلب کنکور نمی‌توانید در دام تنبلی مطالعه بیفتید. شما بسیار پر مشغله هستید و باید برای انجام دادن کار های خودتان اولویت‌بندی کنید تا کار ها را با اولویتی که در ذهن خود دارید انجام دهید تا دچار بی‌برنامگی و ناراحتی نشوید. محیط درس‌خواندن خودتان را تغییر دهید. گاهی اوقات تنبلی مطالعه ناشی از محیط ‌های تکراری و نامناسب برای درس‌خواندن میباشد. سعی کنید که محیط اطراف خود را تغییر دهید تا ببینید آیا تغییر محیط تأثیری در بهتر شدن تنبلی درسی شما دارد یا خیر.

۵. سعی کنید اهداف هفتگی خود را یادداشت کنید و آن‌ها را در همین هفته عملی کنید. عملی کردن آن ‌ها در کوتاه‌مدت باعث می‌شود که شما انگیزه و توانایی لازم برای ادامه مسیر را داشته باشید .

۶. در صورتی‌که نیاز دارید، سعی کنید که از بقیه کمک بگیرید. برای فرار از تنبلی مطالعه گاهی شما نیاز دارید که از کمک بقیه استفاده کنید‌. این ‌موضوع هیچ اشکالی ندارد. از دیگران بخواهید که برخی از کار های عقب‌افتاده شما انجام دهند تا شما زمان بیشتری برای مطالعه داشته باشید.

۷. سعی کنید که به خود پاداش دهید. یکی از مهم ‌ترین عواملی که باعث انگیزه دادن به شما می‌شود و می‌تواند شما را از دام تنبلی مطالعه رها کند پاداش دادن به خود است. بعد از این ‌که هر مرحله از برنامه‌ریزی خود را گذرانده‌اید، به خودتان یک پاداش کوچک بدهید. این پاداش به شما انگیزه لازم برای ادامه مسیر را می‌دهد.

خوابالودگی در مدرسه

۸. داشتن برنامه‌ریزی مشخص و واضح به شما در کارهایتان بسیار کمک می‌کند. سعی کنید که برنامه خودتان را به ‌صورت واضح و بدون هیچ‌گونه ابهامی بنویسید و به ‌هیچ ‌عنوان آن را تغییر ندهید و به آن پای‌بند باشید.

۹. سعی کنید که لحظات تکرار نشدنی را مهم‌تر تلقی کنید. توجه نمایید که شما فقط یک ‌بار فرصت زندگی کردن در لحظه‌ی حاضر را دارید پس سعی کنید که تمام استفاده خود از این لحظه را ببرید و به ‌هیچ ‌عنوان لحظات را هدر ندهید.

۱۰. سعی کنید که با انجام کار های مختلف در خودتان انگیزه ایجاد کنید. در بسیاری از موارد تنبلی مطالعه ناشی از نداشتن انگیزه می‌باشد‌. سعی کنید که هدف، رشته و دانشگاه مورد علاقه خودتان را پیش روی خودتان ببیند و باانگیزه‌ای بسیار بالا سعی کنید که به آن برسید.

۱۱. در حد توان خودتان کار کنید. پیشتر نیز گفتیم که با توجه به توانایی خودتان برای خودتان برنامه بنویسید و سعی کنید که با برنامه خودتان پیش بروید و واقع‌بین باشید. یکی از روش ‌های غلبه بر تنبلی مطالعه واقع‌بین بودن است. سعی کنید که برای خودتان برنامه‌ریزی معقولی داشته باشید و برای خواب و استراحت و تفریح خود نیز وقت بگذارید و در میان فعالیت‌ های خودتان تعادل ایجاد کنید.

۱۲. اعتماد به‌‌ نفس خود را از دست ندهید. یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت در کنکور داشتن اعتماد به نفس بالا می‌باشد. سعی کنید اعتماد نفس خودتان را در بالاترین حد ممکن نگه دارید. البته از اعتماد به ‌نفس کاذب دوری کنید و به ‌صورت معقول آن را داشته باشید.

۱۳. سعی کنید به هیچ عنوان خود را با سایر داوطلبان مقایسه نکنید، این کار باعث کم شدن انگیزه شما و دچار شدن به تنبلی مطالعه میشود.

اگه این تنبلی در جنبه های دیگه زندگی شما وجود داره پیشنهاد میکنیم مقاله درمان تنبلی از سایت علی میرصادقی را بخوانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *